Mesto ocenili osobnosti - pozrite si, kto prevzal zásluhy či čestné občianstvo


Foto: Mesto ocenili osobnosti - pozrite si, kto prevzal zásluhy či čestné občianstvo

Žilina 17. 10. 2014 – Mesto Žilina každoročne oceňuje osobnosti, ktoré sa v Žiline narodili, žili alebo tvorili. Osobnosti na ocenenie navrhli priamo občania, ktorí zasielali jednotlivé nominácie. Ocenenia za rok 2013 odovzdal primátor mesta Žilina Igor Choma počas slávnosti na Radnici mesta Žilina v piatok 17. októbra 2014. Slávnostného aktu sa zúčastnil aj predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Čestné občianstvo mesta Žilina prevzali:
• prof. Ing. Milan Dado za celoživotnú vedeckú, pedagogickú, publikačnú a organizačnú prácu v školstve,
• doc. Ing. Milan Novák za celoživotnú vedeckú, pedagogickú a publikačnú prácu.

Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Žilina prevzali:
• Mgr. Zlatoň Babík za celoživotnú pedagogickú prácu a za dlhoročnú prácu so Žilinským detským zborom Odborárik,
• Ing. Pavel Frankl za dlhoročnú prácu v žilinskom športe, publikačnú činnosť a občianske aktivity,
• Ivan Kőhler za celoživotnú prácu v oblasti fotografie, výtvarného umenia, za prácu pri organizovaní kultúrneho života.

Cenou mesta Žilina bol ocenený Mgr. Miroslav Belorid „in memoriam“ za prácu pedagóga, hudobníka a za prácu s Big bandom žilinského Konzervatória. Cenu prevzala jeho pani manželka, Mária Beloridová.

„Veľmi ma teší, že v Žiline pôsobili alebo pôsobia dnes ocenené osobnosti. Každý z nich vynikol v inej oblasti – vo vede, v školstve, publikovaní, športe, kultúre, či v hudbe. Žilinčania si vážia vašu prácu, úsilie a tvorivosť, ktorou ste sa zaslúžili o rozvoj nášho mesta a o reprezentáciu nielen Žiliny, ale i Slovenska,“ povedal primátor mesta Žilina Igor Choma v príhovore k oceneným osobnostiam.

Počas slávnosti si ocenení vypočuli svoju vopred vybranú obľúbenú skladbu. A tak hudobníci v zložení: Peter Vaňouček, Michal Cálik, Matúš Dobeš, Dušan Vrúbel a Jaroslava Hatiarová, odohrali také hudobné skvosty, ako napr. úryvok z Bolera od Maurica Ravela, úryvok z diela Bedřicha Smetanu Vltava, slávnu skladbu Blueberry Hill a ďalšie.

Informácie o ocenených osobnostiach mesta Žilina aj za predošlé roky nájdete na:
http://www.zilina.sk/156/osobnosti.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu