Národný systém za 14-miliónov eur má nedostatky, nie sú v ňom nové cesty a obmedzenia hlási v lese


Foto: Národný systém za 14-miliónov eur má nedostatky, nie sú v ňom nové cesty a obmedzenia hlási v lese

Národný systém odoprave.info, ktorý by mal vodičom poskytovať dopravné informácie, má značné nedostatky. Od projektu, ktorý stál viac ako 14 miliónov eur sa očakávalo, že bude čo najpresnejší a poskytne vodičom včasné hlásenia z ciest. Skutočnosť je však niekde inde. Systém predstavil minister dopravy Árpád Érsek pred približne rokom. Odvtedy pribudli v Žilinskom dva nové úseky diaľnice, ktoré sa doteraz v mapách nenachádzajú. 

Dopravné hlásenia na mape sa tak zobrazujú v lese či v poli. Zorientovať sa podľa tohto portálu a nájsť vhodnú trasu môže byť problém. V mapách nenájdete diaľničný obchvat Žiliny, úsek D3 Strážov - Brodno. Chýba aj kysucký diaľničný úsek Svrčinovec - Skalité.

Keď pred rokom systém predstavili, minister uviedol, že chce, aby tento systém fungoval lepšie, bol prehľadnejší, ako iné systémy z aplikácií. Zatiaľ sa tento cieľ očividne nedarí naplniť a ľudia radšej siahajú po aplikáciách ako Google Maps či Waze. Tie poskytujú presné a rýchle dopravné informácie.

V súčasnosti, keď sa upozornilo na nedostatky a chyby, argumentuje tým, že projekt bol zdedený a na odstránení chýb sa pracuje. Mapy sa podľa ministra aktualizujú zo štátnych databáz, čo je zadarmo ale spracovanie trvá dlhšie.

Dopravné hlásenie na novom úseku D3 Strážov - Brodno


Prečítajte si viac: