Diaľničný privádzač D1 v Lietavskej Lúčke môžu začať stavať, zmluva bola konečne podpísaná


Foto: Diaľničný privádzač D1 v Lietavskej Lúčke môžu začať stavať, zmluva bola konečne podpísaná Foto: Google Maps

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) informovala na svojom webe o podpísaní zmluvy na výstavbu diaľničného privádzača Lietavská Lúčka - Žilina. Práce by sa tak v najbližšej dobe mohli konečne začať. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Metrostav a privádzač postaví za celkovú sumu 13,9 milióna eur.

„Súťaž priniesla zníženie ceny o približne 40 percent, keďže predpokladaná hodnota zákazky bola stanovená na 22,5 milióna eur. Súťažné podklady si vyžiadalo 26 záujemcov, cenové ponuky predložilo 8 spoločností,“ informuje NDS.

Nový privádzač cez diaľničnú križovatku Lietavská Lúčka napojí mesto Žilina na diaľnicu D1. Začínať bude na Rajeckej ceste, pričom povedie po už existujúcich pilieroch, vedený bude poza mestskú časť Žilina - Bytčica a na začiatku Lietavskej Lúčky sa pripojí na diaľnicu. Z druhej strany by mal byť neskôr pripojený na cestu do Rajeckých Teplíc.

Táto dôležitá stavba nielen že umožní prístup na diaľnicu D1, ale čiastočne odľahčí dopravu v Bytčici a na Rajeckej ceste. Lievik sa však môžu posunúť ďalej, pred Rajecké Teplice. NDS v priebehu najbližších týždňov odovzdá zhotoviteľovi stavenisko, aby mohol začať so stavebnými prácami. Prvú činnosť v okolí Soliniek, Bytčice a Lietavskej Lúčky, by sme teoreticky mohli vidieť už do konca tohto roka.

Ako ďalej informuje NDS, jej cieľom je, aby sa privádzač odovzdal do užívania spolu s úsekom D1 Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka. „Tento úsek by sa mal stavebne ukončiť v druhom štvrťroku 2019, keďže zhotoviteľ úseku avizoval predĺženie výstavby oproti pôvodnému termínu (10/2018) o niekoľko mesiacov z dôvodu nepredvídaných geologických udalostí počas razenia tunelov,“ píše sa na webe.


Prečítajte si viac:

Zdroj: NDS