Považský Chlmec je ďalšou mestskou časťou Žiliny, ktorá má vlastný erb


Foto: Považský Chlmec je ďalšou mestskou časťou Žiliny, ktorá má vlastný erb
Galéria: 3 fotky
Foto: TS Mesto Žilina

Žilinská mestská časť Považský Chlmec sa dočkala svojich nových symbolov. Mestské zastupiteľstvo v Žiline na svojom ostatnom zasadnutí ustanovilo erb, vlajku a zástavy tejto mestskej časti. Žiadosť o vytvorenie a uznanie vlastného erbu, ktorý by symbolizoval Považský Chlmec a nadviazal na historické korene, inicioval primátor a poslanci za obvod číslo 8, predovšetkým však poslanec Ján Púček.
 
V súčasnosti je Považský Chlmec jednou z 20 mestských častí krajského mesta Žilina. Potreba erbu pre túto mestskú časť vznikla najmä zo strany občanov a poslancov mestského zastupiteľstva, aby sa zachovali významné medzníky viažuce sa na túto lokalitu. V záujme podpory identity a z úcty k minulosti a predkom iniciovali preto Igor Choma a Ján Púček s poslancami za volebný odvod č. 8 žiadosť o vytvorenie a uznanie vlastného erbu.
 
Slávnostné odhalenie symbolov sa konalo 20. augusta 2017 o 13.00 hod. v Považskom Chlmci, ktorého sa zúčastnili primátor Igor Choma, predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár, poslanci mestského zastupiteľstva Emília Talafová, Patrik Groma, Ján Pažický a Ján Púček a ďalší vzácni hostia.

Počas odhalenia symbolov sa na programe zúčastnili aj tunajšie folklórne súbory. Výnimočné postavenie počas celej ceremónie mal hlavný štátny radca pre heraldickú tvorbu a správca Heraldického registra SR z Ministerstva vnútra SR Ladislav Vrtel, ktorý umocnil svojou prítomnosťou túto výnimočnú chvíľu.
 
Erb je registrovaný v tejto podobe: v modrom štíte nad dvoma striebornými zvlnenými pruhmi dve položené zlaté ryby v striebornej zbroji, horná je obrátená.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS Mesto Žilina