V Žiline existuje už niekoľko miest, ktoré sa usmejú, keď prší


Foto: V Žiline existuje už niekoľko miest, ktoré sa usmejú, keď prší Foto: Usmej sa, prší!

Koncom minulého roka sme vás informovali o tom, že jedným z projektov, ktoré získali grant od Nadácie VÚB, sa stal aj nápad na poetické diela umiestnené na chodníkoch v Žiline. Vodou aktivované obrazce sa zobrazia počas dažďa, výsledky projektu s názvom “Usmej sa, prší!” je už možné postupne vidieť na viacerých miestach v Žiline. Avšak len počas upršaných dní.

Umenie vzniká na chodníkoch vďaka vodeodolným sprejom od spoločnosti Rain.works, pri poliatí vodou či inou tekutinou zostávajú nasprejované časti odlišné od zvyšku povrchu.

„Inšpiráciu budeme čerpať od obyvateľov a do procesu dizajnovania zapojíme deti, mládež, dospelých aj dôchodcov. Zozbierané nápady budú spracované umelcami do atraktívnych dizajnov, ktoré sa objavia na chodníkoch nášho mesta,“ uviedli po získaní grantu autori projektu z Truc sphérique.

Hlavnou iniciátorkou “Usmej sa, prší!” je Holanďanka Nienke Voorintholt, dobrovoľníčka pôsobiaca na Stanici Žilina-Zariečie. Pred viac ako týždňom vznikol na Farských schodoch obrazec, ktorý sa v prípade dažďa aktivuje a zobrazí dvoch zaľúbencov pod dáždnikom.

Z realizovaných ilustrácií sa môžu už tešiť na Solinkách, kde v daždi vznikne na chodníku zmrzlina či cyklisti na cyklochodníku smerom na Vlčince. Každé dielo musí po aplikácii schnúť približne 24 hodín.

 

Posted by Usmej sa, prší on 5. august 2017


O obrazci na zemi medzi Mestským úradom a Auparkom môžete rozhodnúť aj vy

V najbližsom období sa chystajú aktivisti namaľovať obrazec, ktorý by sa zobrazoval len v daždi, aj na miesto medzi Mestským úradom a Auparkom, kde v súčasnosti vzniká počas dažďov mláka.

Námet na to, aká ilustrácia by mala byť na chodníku, môže prostredníctvom komentárov navrhnúť každý. Stačí komentovať príspevok na fanpage, ktorý vidíte nižšie.

AKÝ JE VÁŠ NÁPAD? Chceme vás teraz poprosiť o pomoc. Máme radi miesto medzi Mestským úradom a Auparkom, ale hľadáme…

Posted by Usmej sa, prší on 10. august 2017 

Prečítajte si viac: