Výstava 40 čiernobielych fotografií z Augusta 1968 v Žiline, ktorých autorom je Josef Nový


Foto: Výstava 40 čiernobielych fotografií z Augusta 1968 v Žiline, ktorých autorom je Josef Nový Foto: Josef Nový

Od 8. do 28. augusta bude na -1. podlaží OC MIRAGE prebiehať výstava doposiaľ nepublikovaných fotografií, zachytávajúcich august 1968 v Žiline. Autor mal negatívy schované dlhé roky v pivnici v hadici od vysávača, svetlo sveta uzreli snímky až teraz. V dobe ich vzniku mal fotograf Josef Nový 30 rokov, napriek tomu odfotil odvážne a zaujímavé zábery.

„21. august 1968 bol pekný letný a slnečný deň v strede týždňa. Bol som v práci na starom letisku Brezový Majer na Vlčincoch. Po informácii, že sa deje niečo mimoriadne, som išiel do mesta. Smerom od Vrútok prichádzali vojenské tanky až do centra mesta. Pretože som stále pri sebe nosil malý kinofilmový fotoaparát Werra, začal som fotografovať,“ spomína na deň invázie Josef Nový.

Tanky budili rešpekt pred staršími, mladšie deti si ich so záujmom obzerali. Postupne smerovali cez hlavné ulice a pešie ťahy v Žiline, napokon dorazili aj na hlavné námestie. Invázia v centre mesta sa však, narozdiel od Prahy či Bratislavy, zaobišla bez vážnejších konfliktov a incidentov.

„V meste bolo veľa ľudí, ktorí obliehali prechádzajúce tanky. Tanky smerovali cez terajšie ulice Predmestská, Veľká okružná a smerom na Antona Bernoláka. Sprievod tankov  dorazil aj na terajšie Mariánske námestie. Deti boli zvedavé, obzerali veľké pásové vozidlá z bezpečnej vzdialenosti,“ dodáva autor unikátnych dobových snímkov, ktorý zároveň pozýva na výstavu.

Prečítajte si viac: