Kontajnery na separovaný odpad sú v niektorých mestských častiach často preplnené


Foto: Kontajnery na separovaný odpad sú v niektorých mestských častiach často preplnené
Galéria: 6 fotiek

Obyvatelia niektorých mestských častí často bojujú s preplnenými zbernými nádobami na separovaný odpad, plné bývajú najmä kontajnery na plasty. Podobné skúsenosti majú čitatelia vo viacerých mestských častiach, napríklad jeden z obyvateľov Trnového nás kontaktoval po tom, ako sa v blízkosti domu pokúšal vyhodiť väčšie množstvo plastových fliaš. Neúspešne.

Pre separovanie fliaš vyskúšal postupne všetky kontajnerové stojiská v mestských častiach Trnové aj Rosinky, napokon musel vyložiť plastový odpad až na sídlisku Vlčince. V minulosti nás upozorňovali obyvatelia sídlisk Hájik a Hliny. Riešením je kontaktovať mesto Žilina či lokálneho poslanca, ktorí väčšinou vedia operatívne zaistiť odvezenie odpadu.

Druhý zástupca primátora mesta Žilina, Anton Trnovec, presmeroval podnet na spoločnosť zabezpečujúcu vývoz triedeného odpadu. Tá prisľúbila pridanie ďalšieho termínu vývozu odpadu. „Extrémne a dlhodobo teplé počasie znamená aj produkciu väčšieho množstva obalov z plastov. Preto zaraďujeme vyprázdňovanie kontajnerov v Trnovom aj v Rosinkách do harmonogramu okrem pondelka aj vo štvrtok. Prvý taký vývoz sa uskutoční dnes 03.08.2017,“ uviedla spoločnosť T+T, a.s.


V inkriminovaných miestach boli pridané ďalšie kontajnery

Ďalšiu možnosť, ako vyriešiť príliš vysoké množstvo odpadov, predostrel poslanec za spomínanú mestskú časť Jozef Juriš. Podnetov evidujú podľa jeho slov viacero, kontajnery sú preplnené aj napriek pravidelnému vývozu. Preto obyvateľom pridali ďalší kontajner na plasty.


Preto sme na najinkriminovanejších miestach pristúpili k doplneniu kontajnerov na plasty. Od vtedy som nevidel, že by boli oba preplnené, ale žiaľ, a to nechápem prečo, ľudia hádžu plasty do jedného kontajnera, až sa z neho sype a druhý zostáva poloprázdny,“ spresňuje Juriš.

V nádobách na separovaný odpad sa často objavuje aj iný druh odpadu, frekventovaný je stavebný odpad

Okrem regulérneho plnenia kontajnerov nás obyvatelia Žiliny neraz upozornili na skutočnosť, že v zberných nádobách, do ktorých patria plasty, sklo, hliník a papier, sa nachádza napríklad železo, elektronika, polystyrén či betón. Časť nepoctivých občanov po rekonštrukciách či výstavbe odhodí stavebný odpad práve do týchto kontajnerov.

„Nemyslím si, že je fér, ak obyvatelia platia za vývoz odpadu a cez noc im to tam príde niekto zaplniť stavebným odpadom. Len preto, aby ušetril a to ani nepochádza z miesta, kde to vyhadzuje. Žiaľ, takéto situácie sa stávajú a kým stihnete zavolať políciu, už je daný človek preč a vám zostanú len oči pre plač. Alebo skôr kontajnery pre vysypanie,“ uviedol čitateľ Martin zo sídliska Hliny.

Poplatok za drobný stavebný odpad je v súčasnosti na úrovni 0,04 eur za jeden kilogram, odovzdať ho je možné pre fyzické osoby na zbernom dvore v Žiline na ulici Jánošíkova. Práve pri jeho stanovovaní v roku 2016 vyjadrili poslanci v diskusii na Mestskom zastupiteľstve obavy ohľadom vzniku čierných skládok a plnenia kontajnerov pre komunálny odpad tým stavebným.
Prečítajte si viac: