Žilinský kraj láka zahraničných investorov, potenciál rozpracovaných projektov je 5710 nových miest


Foto: Žilinský kraj láka zahraničných investorov, potenciál rozpracovaných projektov je 5710 nových miest Foto: ilustračné

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) vypracovala na základe spolupráce so Žilinským samosprávnym krajom správu o investičných projektoch agentúry v našom kraji. Z nej vyplýva, že v aktuálne desiatich rozpracovaných investičných projektoch by mohlo vzniknúť takmer 6-tisíc pracovných miest, výrazný podiel investorov je z automobilovej oblasti. Investorov lákajú aj priemyselné parky, ktorých je v kraji hneď niekoľko.

„Agentúra SARIO momentálne eviduje 10 rozpracovaných projektov investorov, ktorí zvažujú umiestnenie svojej investície v Žilinskom kraji. Prípadné umiestnenie všetkých týchto investícií by znamenalo investíciu spolu vo výške 318 mil. €, s potenciálom vytvoriť až 5 710 pracovných miest,“ uviedla agentúra v správe s tým, že investori najčastejšie pochádzajú z krajín západnej Európy - Nemecko, Taliansko či Švajčiarsko.

Začiatkom roka 2017 prejavili záujem o investície v našom kraji hneď dvaja investori z Južnej Kórey, obaja zhodne pôsobia v automobilovom sektore. Agentúra zabezpečuje, okrem iného, identifikáciu potenciálnych obchodných partnerov a následne aj prezentáciu nehnuteľností pre záujemcov o investíciu. Od začiatku roka prezentovala už 19 nehnuteľností v celkovo 17 ponukách pre záujemcov, v roku 2016 to bolo 34 nehnuteľností v celkovo 43 ponukách.

Záujem je o priemyselné parky v okolí Žiliny a na Kysuciach

Z hľadiska atraktivity pre potenciálnych investorov boli najčastejšie realizované prezentácie v priemyselných parkoch neďaleko Žiliny a na Kysuciach, čo potvrdzuje aj jeden z dvoch minuloročných uzatvorených projektov agentúry. Švajčiarská spoločnosť Franke Kitchen, ktorá patrí k lídrom v inteligentných riešeniach pre domáce kuchyne, plánuje v Strečne preinvestovať 28,6 milióna eur a rozšíriť výrobu fragranitových drezov, čím zamestná 240 nových zamestnancov.

Top navštevované lokality z pohľadu záujmu investorov:

•    Priemyselný park Bytča: počet návštev 4
•    Priemyselný park Krásno nad Kysucou: počet návštev 4
•    Priemyselný park Gbeľany: počet návštev 4
•    Priemyselný park Košťany nad Turcom: počet návštev 3
•    Kysucké Nové Mesto haly 1 a 2: počet návštev 2
•    Immopark Žilina: počet návštev 2

Druhým realizovaným projektom je expanzia v rámci ružomberského závodu SCP Mondi, kedy by investícia vo výške 309 miliónov eur mala priniesť 90 nových pracovných miest. „V roku 2016 uzatvorila agentúra SARIO v Žilinskom kraji 2 investičné projekty, ktoré avizovali investície spolu v objeme 337,6 mil. € pri vytvorení 330 nových pracovných miest,“ spresňuje v správe Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu.


Prečítajte si viac: