Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom vyrobila v prvom polroku viac ako 180-tisíc automobilov


Foto: Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom vyrobila v prvom polroku viac ako 180-tisíc automobilov Foto: TS Kia Motors Slovakia

Spoločnosť Kia Motors Slovakia, ktorej výrobný závod sídli v Tepličke nad Váhom, predstavila na dnešnej tlačovej konferencii výrobné výsledky za prvý polrok 2017. Počet 180 800 vozidiel kórejskej značky a 323 600 motorov, ktoré boli vyrobené u nás, predstavuje porovnateľné množstvo oproti minulému roku.

Z celkového počtu vyrobených automobilov predstavoval model Sportage takmer 64% výroby, doplnili ho Kia cee’d (29 %) a Kia Venga (7 %). V uvedenom období si zákazníci do svojich automobilov objednali viac dieselových (57 %) ako benzínových agregátov (43 %).

Najvýznamnejšie trhy pre odbyt predstavuje Veľká Británia so 17% percentami podielu na exporte, Ruská federácia (13 %), Nemecko a Španielsko (obe po 8 %). „V prvej polovici roka sa nám vďaka úsiliu našich zamestnancov podarilo priebežne naplniť náš výrobný plán. V nasledujúcich mesiacoch nás čakajú nové výzvy v podobe príprav výrobných liniek na bezproblémové spustenie výroby nového modelu. Inštalácie nových technológií a zariadení budú prebiehať počas celozávodnej dovolenky,” povedal Dae-Sik Kim, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Kia Motors Slovakia.

Hrubá priemerná mzda neustále rastie, závod čaká na prelome mesiacov celozávodná dovolenka

Počas prvého polroka prebehlo aj kolektívne vyjednávanie so zamestnancami závodu, ktorého výsledkom bolo zvýšenie základných miezd výrobných zamestnancov o 75 eur. Za minulý rok predstavovala priemerná mzda vrátane všetkých príplatkov a bonusov sumu 1 354 eur, vďaka dohodnutému zvýšeniu a valorizácii budú mzdy rásť aj naďalej.

Čistý zisk dosiahol pri tržbách na úrovni 5,56 miliárd eur necelých 214 miliónov eur. Za rok 2016 odviedla Kia Motors Slovakia na dani z príjmov do štátneho rozpočtu sumu presahujúcu 73 miliónov eur.

Počas dvoch týždňov na prelome júla a augusta bude v závode z dôvodu plánovanej celozávodnej dovolenky zastavená výroba automobilov a motorov. Aj počas odstávky však bude vo výrobných halách rušno, keďže v nich bude prebiehať pravidelná údržba strojov a zariadení.

Väčšina z tohtoročných plánovaných investičných projektov v objeme 130 miliónov eur prebehne v druhej polovici roka. Tieto budú spojené s inštaláciou výrobných technológií naviazaných na výrobu nového modelu ako aj nového typu motora.

Na úspešné spustenie sériovej výroby nového modelu sa pripravujú i samotní výrobní zamestnanci. Viac ako 200 z nich sa v Južnej Kórei zúčastní špecializovaných tréningov v Južnej Kórei, ďalšie stovky operátorov budú následne zaškolené priamo v závode na Slovensku.


Prečítajte si viac:


Zdroj: TS Kia Motors Slovakia