Po piatich rokoch uvidíme v Žiline extraligový basketbal, MBK podal prihlášku v posledný deň


Foto: Po piatich rokoch uvidíme v Žiline extraligový basketbal, MBK podal prihlášku v posledný deň Foto: MBK Žilina

Pred takmer mesiacom sme vás informovali o napätej situácii v žilinskom baksetbalovom klube MBK Žilina, ktorý krátko po postupe do najvyššej Slovenskej basketbalovej ligy riešil problém s tým, ako prípadnú účasť v extralige financovať. S podobným problémom pred začiatkom extraligy bojovalo viacero klubov, výsledkom je napokon zoštíhlená štartová listina pre nadchádzajúci ročník. 

Z pôvodných jedenástich plánovaných účastníkov sa zoznam tesne pred koncom termínu pre podanie prihlášok zúžil na deväť, po 15 rokoch zmizne z basketbalovej mapy MBK SPU Nitra, dvojnásobný majster Slovenska (2005, 2009) a víťaz Slovenského pohára (2012). Jedným z dôvodov neprihlásenia sa bolo aj vysoké konkurenčné prostredie vrcholových športových klubov v Nitre, ktoré sťažovalo možností získania finančných partnerov klubu.

Pre podobný problém sa neprihlásil ani minuloročný nováčik z Lučenca. „Lučenec ukázal po minuloročnom vstupe do SBL ambície a jeho účinkovanie by som hodnotil pozitívne. Aj preto som bol veľmi prekvapený, že klub nenašiel prostriedky na to, aby v lige pokračoval. Určite je to sklamanie pre fanúšikov, ktorí patrili k najlepším v súťaži, ale aj pre ostatnú basketbalovú verejnosť. Možným prísľubom do budúcnosti môže byť aj to, že mládež v Lučenci bude pokračovať,“ uviedol riaditeľ súťaže Peter Mičuda.


MBK Žilina sa prihlásil v posledný deň, zavážila aj budúcnosť mládeže

Veľmi podobné problémy ako dva vyššie uvedené kluby zaznamenával aj MBK Žilina, po piatich rokoch sa nakoniec opäť predstaví v najvyššej súťaži. Prihlášku podal klub v záverečný deň, zavážila najmä možnosť poskytnúť zázemie pre mládežnícky basketbal v Žiline. „Rozhodli sme sa hlavne kvôli mládeži, pre ktorú chceme, aby mala kde hrať a malo to aj pokračovanie,“ spresnil generálny manažér Žiliny Ondrej Šoška dôvody, pre ktoré MBK Žilina podal prihlášku.

„Už pred rokom sa otvorene hovorilo o tom, že Žilina by mohla rozšíriť rady účastníkov SBL. Preto jej víťazstvo v prvej lige a následné prihlásenie sa do SBL, vnímam ako logický krok smerom k navráteniu najvyššej súťaže do mesta, kam basketbal patrí. V posledných rokoch sa mládežnícke družstvá Žiliny pravidelne zúčastňovali finálových turnajov o majstra Slovenska, preto by práve odchovanci mali tvoriť kostru družstva. Verím, že sa predstaviteľom klubu podarí zložiť družstvo, ktoré bude konkurencieschopné. Podstatné bude, aby hrali atraktívny basketbal a prilákali do svojej haly divákov,“ dodal riaditeľ SBL.

Lákadlom zápasov bude, okrem množstva odchovancov v kádri, určite aj vynovená hala na Rosinskej ceste, v ktorej si väčšina fanúšikov basketbalu pamätá úspešnú sezónu 2011/2012. Vtedy si po napínavých dueloch pred plným hľadiskom vybojovali basketbalisti cenné bronzové medaily.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: