Žilinský kraj môže získať investície až za 154 miliónov eur, plánuje opravovať cesty a budovy


Foto: Žilinský kraj môže získať investície až za 154 miliónov eur, plánuje opravovať cesty a budovy

V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) je v novom programovom období 2014-2020 vyčlenených takmer 154 miliónov eur, ktoré môžu získať regióny Žilinského samosprávneho kraja. Výzvy sú zamerané na rekonštrukcie ciest, skvalitnenie sociálnej infraštruktúry, školstva, zdravotníctva aj podporu regionálneho rozvoja s uplatnením ekologických princípov.

Celkovo bolo v Žilinskom kraji zatiaľ predložených 160 projektových zámerov vo výške 21 miliónov eur

Župa bude žiadať o spolufinancovanie z eurofondov vo viacerých projektoch. Pripravených je aktuálne 19 projektov za 20 miliónov eur. Žilinský samosprávny kraj sa chce zamerať najmä na modernizáciu starých budov, no bude sa uchádzať aj o investície do ďalších obnov nemocníc a ostatných budov, ktoré získajú bezbariérový prístup a prejdú rekonštrukciami na zníženie energetickej náročnosti.

Eurofondy môže župa žiadať aj na skvalitnenie ciest II. a III. triedy v regiónoch Orava a Horné Považie, ktoré sa napájajú k medzinárodnej sieti európskeho významu. Župa chce vytvorením bezpečnejšej a dostupnejšej infraštruktúry prilákať aj viac turistov. Samospráva v minulom období využila maximum zdrojov z eurofondov.

Prostredníctvom operačných programov sa v minulých rokoch podarilo v Žilinskom kraji zrekonštruovať napríklad 152 materských, základných a stredných škôl, 29 hasičských zbrojníc a 77 námestí obcí a miest. ŽSK obnovil približne 185 kilometrov ciest II. a III. triedy, zmodernizoval historickú lesnú úvraťovú železnicu vo Vychylovke či unikátnu hradnú vežu a fasádu stredovekého hradu Budatín.

Prečítajte si viac: