Po partnerských mestách ŽSK putuje unikátna drotárska výstava Nomádi Európy s viac ako 200 exponátmi


Foto: Po partnerských mestách ŽSK putuje unikátna drotárska výstava Nomádi Európy s viac ako 200 exponátmi
Galéria: 3 fotky
Foto: TS ŽSK

V rámci výstavy Nomádi Európy, ktorá je vďaka Žilinskému samosprávnemu kraju a Považskému múzeu v Žiline jedinečnou expozíciou drotárskeho umenia, môžu návštevníci vidieť viac ako 200 exponátov. Tie zachytávajú príbeh slovenského drotárstva od jeho začiatkov až po súčasné diela majstrov zo Žilinského kraja a Slovenska. Výstava Nomádi Európy postupne precestuje partnerské regióny Žilinskej župy.

Základom výstavy sú presné repliky, výstava precestuje Poľsko


Kraj do projektu investoval približne 7 a pol tisíc eur, financoval aj kompletnú prípravu výstavy aj s vytvorením replík vzácnych drotárskych predmetov. Základom výstavy je 155 kópií najvzácnejších a najstarších kusov doplnených desiatkami originálnych predmetov.

„Vlastníme mnoho výnimočných drotárskych diel, ktoré nemohli byť súčasťou putovnej výstavy. Častá manipulácia, striedanie teplotných režimov a prevozy by ich mohli poškodiť. Bola by však škoda, keby sme ich svetu neukázali. Rozhodli sme sa preto vytvoriť ich presné repliky,“ uviedol Michal Jurecký, riaditeľ Považského múzea v Žiline.

Na náročnej výrobe replík sa tradičnými postupmi a technológiami sa podieľali drotári Ladislav Fapšo a Miroslav Kalman. Nomádi Európy začali svoju cestu v poľskom múzeu Malopoľského vojvodstva Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Koncom roka sa presunú priamo do ohniska poľskej kultúry – Krakova. Návštevníci budú môcť exponáty obdivovať počas troch mesiacov v Archeologickom múzeu.

Cieľom župy je ukázať unikátne drotárske umenie aj v Rusku alebo Číne


Ukážky drotárskeho umenia z nášho regiónu sa v roku 2018 dostanú do Sliezka, kde budú prepožičané Sliezskemu vojvodstvu. „Oslovujeme aj ďalšie z našich partnerských regiónov v Česku, Maďarsku, ale tiež Rusku či Číne. Postupne chceme výstavu obohatiť o ďalšie diela a vytvoriť špeciálnu mobilnú aplikáciu, ktorá by návštevníkom priblížila informácie o drotárstve vždy v ich národnom jazyku. Verím, že Nomádi Európy očaria svet,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Na Slovensku môžu záujemcovia navštíviť stálu drotársku expozíciu Považského múzea v Žiline, ktorá sa nachádza v historických priestoroch stredovekého Budatínskeho hradu. Až do novembra sú prehliadky expozície možné každý deň od 09:00 hod. do 17:00 hod.Prečítajte si viac:


Zdroj: TS ŽSK