Zmluva s Grodnom, dvanástym partnerským mestom Žiliny, bola oficiálne podpísaná!


Foto: Zmluva s Grodnom, dvanástym partnerským mestom Žiliny, bola oficiálne podpísaná! Foto: TS Mesto Žilina

Po tomto podpise má Žilina aktívnu spoluprácu s 12 partnerskými mestami v rôznych kútoch sveta. Spolupráca prebieha na úrovni kultúrnej, športovej, vedeckej, vzdelávacej a pod., a to formou účasti umeleckých súborov, športovcov a zástupcov mesta na festivaloch, podujatiach, súťažiach, okrem toho prebiehajú i rôzne zaujímavé projekty napr. medzi školami alebo výmenné pobyty.

Suverénne najdlhšie je partnerským mestom Žiliny jedno zo západných predmestí Paríža - Nanterre, s približne 90 tisíc obyvateľmi je vzdialené od centra Paríža 11,1 kilometrov. Naopak, najmladšie partnerstvo bolo až donedávna to s nedaľekým Třincom, ktoré sme uzatvorili v roku 2015. Za mesto Žilina uzatvoril zmluvu viceprimátor Patrik Groma.

Počas začiatku uplynulého pracovného týždňa, presnejšie v dňoch 8. – 9. mája 2017, podpísali zástupcovia mesta Žilina a bieloruského Grodna zmluvu o vzájomnej spolupráci medzi. Partnerskú spoluprácu odobrili mestskí poslanci, ktorí o nej rokovali počas 23. Mestského zastupiteľstva v Žiline.

Spolupráca začína už tento rok na Staromestských slávnostiach, na jeseň sa predstavia mladí žilinskí športovci v Bielorusku


Spolupráca bude zameraná na oblasť kultúry, školstva a športu, uzavretiu zmluvy predchádzali viaceré spoločné rokovania i osobná návšteva primátora Grodna Mečislava Goja v Žiline. Počas týchto rokovaní doladili zástupcovia oboch miest podmienky vzájomnej spolupráce. Grodno (Hrodna) je krajské mesto v západnom Bielorusku, žije v ňom viac ako 300 tisíc obyvateľov.

„Začíname počas tohtoročných Staromestských slávností, kedy sa na pôde radnice stretnú zástupcovia tour-operátorov pre rozvoj cestovného ruchu. Taktiež sa už pripravuje vzájomná výmenná výstava fotografií spojená s orgánovým koncertom. Na jeseň pocestujú naše deti – športovci na rôzne súťaže v atletike, futbale, gymnastike,“ spresnil Groma.Vďaka partnerskej spolupráci so zahraničnými mestami sa zvyšuje povedomie o našom meste medzi ľuďmi v Európe i vo svete. Okrem toho ponúka takáto spolupráca nielen výmenu názorov a skúseností v oblastiach spoločného záujmu, ale i podnikateľských partnerstiev, kultúrnych či športových podujatí. Spolupráca medzi partnerskými mestami zároveň prináša možnosť zapojiť sa do rôznych projektov týkajúcich sa výmenných pobytov, školských akcií, dopravnej mobility i vedeckej spolupráce.

Stretnutia partnerských miest na pôde mesta Žilina sa v tomto roku bude konať počas Staromestských slávností. Delegácie zástupcov partnerských miest tak budú môcť zažiť najväčšie kultúrne podujatie roka a bližšie spoznať našu kultúru, zvyky, tradície i pohostinnosť.


Prečítajte si viac:Zdroj: TS Mesto Žilina