Od apríla by sa na ceste pod Strečnom malo pracovať každý deň, rýchlosť chcú znížiť na 30 km/h


Foto: Od apríla by sa na ceste pod Strečnom malo pracovať každý deň, rýchlosť chcú znížiť na 30 km/h

Úplná uzávierka cesty pod Strečnom by nás mala čakať ešte jeden krát - počas nasledujúceho víkendu. Od apríla by sa totiž malo pokračovať v prácach na skalnom brale a jeho sanácii aj počas pracovných dní. Pre prácu bude musieť byť obmedzená aj doprava a preto by vodiči mali rátať so zdržaniami, kolónami a rôznymi obmedzeniami. Jazdné pruhy pod hradom sa zúžia na 3 metre, pričom pôjde o úsek zhruba 40 metrov. Rýchlosť na ceste bude taktiež znížená a to na 30 kilometrov za hodinu.

Horolezci počas uplynulých mesiacov realizovali prvú etapu sanácie, počas ktorej museli očistiť skalné bralo a odstrániť uvoľnené skaly. V druhej etape sa bude betónovať a zaisťovať samotné bralo a rizikové časti. Pôvodný termín dokončenia mal byť v mesiaci máj, no pre nepriaznivé počasie v zime, kvôli ktorému nebolo nemožné pokračovať, sa posunul až na jún.

Presný termín, odkedy začnú platiť obmedzenia a znížená rýchlosť na ceste I/18 zatiaľ nie je známy. Celú vec stále rieši pracovná skupina, ktorá má na starosti sanáciu brala v Strečne. Prvotný návrh mal údajne počítať len s jedným jazdným pruhom, v ktorom by autá jazdili striedavo a dopravu by riadili semafory. Ako lepšia možnosť sa ale javí zachovanie dvoch jazdných pruhov, pričom dôjde len k ich zúženiu. 


Takéto spomalenie dopravy, aj keď len na krátkom úseku, môže spôsobiť rozsiahle kolóny, ktoré budú siahať až do Žiliny a v opačnom smere do Vrútok. Na frekventovanej ceste I/18, po ktorej prejde denne takmer 30-tisíc áut, spôsobí kolóny aj malá prekážka na ceste, alebo pomalšie jazdiace vozidlo. 

V Žilinskom kraji budú musieť rozmiestniť dopravné značenie, ktoré bude upozorňovať vodičov na prácu na ceste a s ňou súvisiace obmedzenia a tiež na zákaz prejazdu vozidiel, ktorých šírka je väčšia ako 2,8 metra. Zvislé dopravné značenie plánujú osadiť v mestách Žilina, Martin, Bytča, Dolný Kubín a Ružomberok, a tiež v obci Kraľovany.

Odbor dopravy a pozemných komunikácií však ešte nevydal na plánované obmedzenia v doprave záväzné rozhodnutie. To bude vydané až po uskutočnenom rokovaní kompetentných. V prípade, ak firma nestihne dokončiť práce na brale v júni a termín sa posunie na letné prázdniny, medzi Žilinou a Martinom môžu obmedzenia pri zvýšenej premávke spôsobiť kolaps dopravy.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu