Pony Express opäť zavíta do Žiliny na Mariánske námestie


Foto: Pony Express opäť zavíta do Žiliny na Mariánske námestie

Žilina 11. 8. 2014 – Historický Pony Express prinesie v rámci Žilinského kultúrneho leta na Mariánske námestie vo štvrtok 14. augusta atmosféru westernu a Divokého západu. Niekdajšia najrýchlejšia preprava pošty sa pripomenie jazdou na koňoch, počas ktorej môžu deti aj dospelí v čase od 15.00 do 19.00 hod. odovzdať svoje poštové zásielky, ktoré budú označené pečiatkou konskej pošty.

Jazda Pony Express sa organizuje každoročne na počesť historického Pony Expressu, ktorého jazdci na koňoch prepravovali poštové zásielky na území USA od apríla 1860 zo St. Joseph v Missouri do Sacramenta v Kalifornii na trase dlhej viac ako 3 000 míľ. V Európe dnes trasa jazdy presahuje 3 000 km, pričom smer jazdy sa každoročne mení a jazdci celú trasu absolvujú bez prerušenia zhruba za 9 dní. Trasu na území Slovenska tvoria: západná, severná, severozápadná, východná, juhozápadná a južná vetva.

História Pony Expressu sa v Európe začala písať v roku 1985, kedy sa pod názvom Československý Pony Express uskutočnila prvýkrát preprava pošty na jednom úseku v rámci dnešnej Českej republiky. Postupne sa dĺžka trasy v Českej republike predlžovala až k jej hraniciam, čo umožnilo rozšírenie trasy Pony Expressu do okolitých krajín – na Slovensko, do Poľska a Nemecka. To iniciovalo vznik European Pony Express Assotiation, ktorej členom je aj Pony Express Slovakia.

Sprievodným programom tohto podujatia bude vystúpenie country skupiny Michal Tučný Revival Band, ktorá je spomienkou na veľkú osobnosť a nezabudnuteľnú legendu českej country hudby – Michala Tučného. V repertoári nechýbajú známe skladby ako Báječná ženská, Poslední kovboj, Snídaně v trávě a ďalšie. Všetko je naštudované v originálnom prevedení, v pôvodných tóninách a aranžmánoch, vrátane vokálov. Všetci členovia sú skúsení muzikanti modernej country. Taktiež sa predstaví country tanečná skupina Colorado a Senior klub priatelia.

Viac informácii nájdete na: www.ponyexpress.sk, www.michaltucnyrevival.cz alebo na www.kulturneleto.eu.

Prečítajte si viac: