Zažite rytmy tanga a balkánu na world music festivale HUDBA SVETA Žilina - 23. a 24. marca 2017


Foto: Zažite rytmy tanga a balkánu na world music festivale HUDBA SVETA Žilina - 23. a 24. marca 2017

Už po tretíkrát ožije Stanica Žilina - Záriečie a Mestské divadlo v Žiline tónmi world music na medzinárodnom festivale HUDBA SVETA ŽILINA. Zavítajú sem skvelí world music hudobníci z Argentíny, Poľska, Srbska, Rumunska a Slovenska. Festival organizuje Občianske združenie pre podporu netradičných foriem umenia, ktoré už zverejnilo tohtoročný line-up.

„Každý rok sa snažíme ísť ďalej a obohatiť festival o niečo špecifické. Dramaturgia tohto ročníka mala dve témy – tango a Balkán a podľa toho sme aj vyberali interpretov. 23. marca budú v Mestskom divadle účinkovať umelci, ktorých spájajú rytmy tanga a 24. marca bude festival pokračovať na Stanici v balkánskej atmosfére. Súčasťou tohtoročného festivalu budú aj dva tanečné workshopy,“ uviedol hlavný dramaturg a riaditeľ festivalu Martin Noga, ktorý zároveň prezradil mená tohtoročných účinkujúcich.

Festival Hudba sveta Žilina 2017 otvorí 23. marca v Mestskom divadle argentínsko-poľské zoskupenie Ariel Ramirez Quintet. Argentínčan Ariel Ramirez, spevák a hráč na tradičný bandoneón, začal svoju hudobnú kariéru v krajinách Južnej Ameriky.V roku 2010 sa usadil v Poľsku a spolu s Darekom  Samerdakom, Dominikou Białostockovou, Marlenou  Grodzickou a Marcinom Sperom založil kapelu Ariel Ramirez Quintet, interpretujúcu tradičné argentínske tango ako piesne portugalského skladateľa Joao de Suosa. V roku 2013 vydali svoj debutový album s názvom Nueves Aires.Tango v slovenskom duchu bude reprezentovať  skupina Slovak Tango, ktorú  tvoria mladí a študovaní hudobníci Andrej Turčin, František Kubiš, Peter Račko, René Bošeľa a Milan Maťaš.Zameriavajú sa na interpretáciu slovenskej populárnej piesne tridsiatych až päťdesiatych rokov 20. storočia. Prinášajú poslucháčom slávne evergreeny slovenskej populárnej scény z dielní Gejzu Dusíka, Pavla Čádyho, Pavla Braxatorisa či Dušana Pálku, ktoré preslávili vtedajšie hviezdy ako František Krištof Veselý, Melánia Olláryová,  Jozef Kuchár a iní.


Druhý deň prebehne festival na Stanici Žilina - Záriečie, žilinské zoskupenie Balkansambel predstaví nový album


Druhý deň festivalu 24. marca na Stanici Žilina - Záriečie vystúpi trio gitarových virtuózov zo Srbska Balkan Strings Trio.
Skupinu založil Zoran Starcevic so svojimi synmi v Belehrade. Ich typickým znakom je šesťručná hra na gitare. V rámci svojho programu Balkan Swing - World Fusion jedinečným spôsobom predvádzajú univerzálnu hudobnú reč kombinujúcu jazz, swing, etno, klasiku ako aj gitarovú hudobnú tradíciu z Macedónska, Rumunska, Moldavska, Maďarska, Stredomoria a Orientu.
 


Svoj nový album Šlamastika predstaví aj originálne žilinské zoskupenie Balkansambel. Album sa v januári 2017 umiestnil ako novinka v Top 20 rebríčku World Music Charts Europe. Dve do seba vpletené slovíčka tvoriace názov tejto skupiny desiatich muzikantov charakterizujú nielen hlavný predmet jeho hudobných záujmov, ale do istej miery vystihujú spôsob jeho prístupu k muzicírovaniu - pohrávanie sa s hudobným materiálom a štylistikou rôznych žánrov a hudobných tradícií. Radosť zo spontánnej tvorivosti okorenená nekonvenčným prístupom k spracovaniu hudobných myšlienok, to všetko ponúka pestrý kaleidoskop repertoáru tejto kapely.
Festival uzavrie Relu & Zuralia Orchestra z Rumunska, ktorý vznikol v roku 2011 v Bukurešti. Je to zoskupenie dvanástich skúsených hudobníkov, ktorí pod umeleckým vedením skladateľa Aurelia Mireasa využívajú nástroje pre tradičnú balkánsku a rómsku hudbu a interpretujú skladby kombinujúce rôzne štýly.V ich tvorbe nájdeme prvky rumunského folklóru, jazzu, reggae, latino a tradičného rómskeho folklóru. Lídrom zoskupenia je klarinetista Relu Bandurovic. Orchester spolupracoval s najväčšími menami v balkan brass oblasti ako je napríklad Goran Bregovič či Boban Markovič.Podrobnejšie informácie o festivale môžete sledovať na facebookovej stránke festivalu

prípadne sa dozvedieť priamo u riaditeľa festivalu Martina Nogu –


email: balkansambel@gmail.com
mobil: +421 949 336 098

Lístky sú k dispozícii v pokladnici Mestského divadla Žilina a Stanici Žilina – Záriečie: www.divadlozilina.eu, www.stanica.sk


Miesto: -
Dátum: 23.03.2017 - 19:00


Prečítajte si viac: