ŽSK získal eurofondy, za ktoré obnovia ďalšie časti Budatínskeho a Oravského hradu


Foto: ŽSK získal eurofondy, za ktoré obnovia ďalšie časti Budatínskeho a Oravského hradu
Galéria: 3 fotky
Foto: ŽSK

V rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce schválil monitorovací výbor INTERREG štyri podané žiadosti Žilinského samosprávneho kraja. Župa získa 1 milión eur na rekonštrukciu hospodárskej budovy Budatínskeho hradu, viac ako 360-tisíc eur na obnovu unikátnej železničky v areáli Múzea Liptovskej dediny v Pribyline a takmer 780-tisíc eur do rozvoja Oravského hradu.

Podľa slov riaditeľky odboru kultúry ŽSK Miroslavy Ševčíkovej-Šumskej umožnia eurofondy spojazdniť Považskú úzkorozchodnú lesnú železnicu nachádzajúcu sa v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline. „Doteraz mohli návštevníci vidieť len statickú expozíciu koľajových vozidiel a historických drevených stavieb. Lesná železnička ponúkne úplne nový zážitok prepájajúci obe tieto expozície. Počítame tiež s úpravou dvoch nástupíšť a počas cesty, ktorá bude pripomínať skutočnú lesnú železnicu, prejdú cestujúci po originálnom oceľovom moste,“ informovala riaditeľka o projekte. 

Financie schválili župe i na pokračujúcu obnovu stredovekého Budatínskeho hradu. „O investíciu na rekonštrukciu hospodárskej budovy sme sa snažili už v minulosti, no neuspeli sme. Teraz sa nám to podarilo a čaká nás nová etapa obnovy,“ priblížila M. Ševčíková-Šumská. Podľa jej slov Považské múzeum rozšíri v historických priestoroch expozíciu drotárskeho remesla v jeho pôvodných i umeleckých prejavoch. 

V rámci slovensko-poľskej spolupráce získalo finančnú podporu i Oravské múzeum v Dolnom Kubíne v pôsobnosti Žilinskej župy. Ako ďalej vysvetlila riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková, múzeum turistom priblíži nevšednú časť prírody, ktorou sú rašeliniská, s cieľom zabezpečiť ochranu, ale tiež prezentáciu a sprístupnenie tohto unikátneho prírodného dedičstva.

„Expozície budú interaktívne a audiovizuálne, takže zaujmú aj mladších návštevníkov. Vytvoríme napríklad originálnu mapu rašelinísk, veľký model zákonom chránenej rosičky a pripravené budú i mikroskopy určené na rôzne experimenty. Expozícia bude vybavená modernými technológiami, no zvonku zachováme historický vzhľad budovy,“ doplnila M. Jagnešáková. 
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS ŽSK