Žilinská firma Nebbia: Nešlo o kampaň, vrátime peniaze za oblečenie každému s rasistickým názorom


Foto: Žilinská firma Nebbia: Nešlo o kampaň, vrátime peniaze za oblečenie každému s rasistickým názorom Foto: nebbia.biz

Dnes sme zverejnili článok o prípade reklamnej fotografie spoločnosti Nebbia, ktorá na sociálnych sietiach rozpútala desiatky rozporuplných diskusií. Spolu s krátkym popisom situácie sme zverejnili aj stanovisko majiteľa spoločnosti Martina Pecka, ktorý vyslal jasný odkaz o tom, čo si v Nebbii myslia o rasových narážkach.

Spoločnosť teraz priznala v ďalšom príspevku na blogu, že takáto pozornosť ju neteší a zbytočne ich zamestnáva posledné tri dni. Práve kvôli viditeľnosti sa však rozhodla, že zaujme ešte výraznejší postoj. Za tým stojí celý kolektív firmy, ktorý je v odsúdení rasistických poznámok jednotný.

„Od pondelka sa u nás vo firme nerozoberá nič iné a ja som rád, že názor kolegov je jednotný. Nikto nemal v pláne riešiť rasovú otázku. Nijako sa nás bezprostredne nedotýkala, preto všetko, čo teraz robíme, je reakcia na momentálnu situáciu okolo nás.Nie, že by sme si doteraz zakrývali oči, ale asi sme len slepo išli v dave. Myslím, že je našou povinnosťou teraz, keď sme sa v tejto otázke stali viditeľní, vyjadriť svoj názor, hoci sme len nejaká firma, ktorá vyrába fitness oblečenie a ako nás niektorí v komentároch nazývajú, „malí prdi“,“ spresňuje Martin Pecko na firemnom blogu.

Dennis bol na vizuáloch opakovane, Nebbia je pripravená vrátiť peniaze všetkým rasistickým zákazníkom

Model Dennis sa opakovane v kampaniach objavil aj predtým, firma nerozumie, prečo prišli negatívne reakcie práve teraz. „Nikomu z nás nenapadlo, keď sme v piatok pridávali príspevok na Facebook našej žilinskej predajne, že by mohol vzbudiť akýkoľvek rozruch. Veď Dennisa, ktorý bol na fotke, sme uverejnili na našom Facebooku niekoľkokrát. Dokonca aj na našej hlavnej Facebooku stránke Nebbia, kde máme viac ako 100 000 fanúšikov! Nikdy tam nebola jediná negatívna reakcia, tak prečo teraz???“ pýta sa za majiteľ úspešnej značky fitness oblečenia.Nebbia sa však nad rámec pôvodného nápadu rozhodla pre silný odkaz všetkým zákazníkom, ktorým prekáža rozdielna farba pleti ich modela. Z pôvodného návrhu vrátiť peniaze jednému zákazníkovi, ktorý má problém s rasou Dennisa, sa zrodila myšlienka umožniť takéto vrátenie tovaru každému.

A to akéhokoľvek starého, zakúpeneho priamo alebo cez partnerov. Na znak toho, že skutočne nešlo o premyslenú a načasovanú kampaň, sa tak Nebbia púšťa do ekonomicky nevýhodnej ponuky výmenou za to, že sa postaví za svoje názory. Pôvodom žilinská spoločnosť tak v dnešnej konkurenčnej dobe vymenila potenciálny zisk za principiálnosť a zásadovosť.

„Čo však urobíme je toto – rozhodli sme sa poukázať viac na rasizmus. Ja som si myslel, že rasizmus je v dnešnej dobe len populisticky zneužívaný a reálne vo vyspelej spoločnosti, ako je naša, neexistuje. Žiaľ, podľa stoviek reakcií vidíme, že to tak nie je. Je to v ľuďoch hlboko zakorenené aj napriek tomu, že sa ich rasizmus nikdy nijako nedotkol,“ dodáva Martin Pecko.

Firma nechce, aby jej oblečenie nosili ľudia prezentujúci rasovú nenávisť

Vo zvyšnej časti stanoviska firma spresňuje, že sa nevyjadruje k problematike migrantov, zastáva sa ľudí s odlišnou farbou pleti, ktorí sa však vo svojej bežnej životnej rutine nelíšia od nás. Spoločnosť ďakuje aj za podporu od ostatných zákazníkov a fanúšikov.

V mojom vyhlásení, ktoré sme včera zverejnili u nás na blogu, sme hodili rukavicu nespokojnému zákazníkovi, ktorý odsúdil naše oblečenie a odmietol ho nosiť a my sme mu ponúkli vrátenie peňazí. Týmto sme spustili lavínu komentárov a ďalších našich “zákazníkov”, ktorí nám pre rasistické názory chcú vrátiť naše oblečenie. Aby sme sa teraz nezachovali ako zbabelci, rozhodli sme sa, že všetci tí, ktorí nosíte naše oblečenie Nebbia a robí Vám problém pomyslenie, že Nebbia je globálna značka, ktorá na svoje marketingové účely využíva aj športovcov tmavšej pleti, môžete nám oblečenie vrátiť a my Vám vrátime peniaze v plnej výške vášho nákupu, pričom nám je jedno, či máte tričko rok alebo desať a je nám jedno, či ste ho kúpili u nás alebo u nášho partnera. Po včerajšku nechceme, aby naše oblečenie nosili ľudia, ktorí v sebe majú rasovú nenávisť.

Napriek tomu, že toto rozhodnutie je ekonomicky veľmi zlé a možno ho budeme ľutovať, ide tu o princíp a je správne, aby sme sa postavili za názor, o ktorom sme presvedčení.Čo teda máte spraviť? Zriadili sme mailovú adresu: somrasista@nebbia.sk, na ktorú napíšte, ak chcete vrátiť oblečenie. My Vám pošleme formulár, kde vyplníte potrebné údaje.

Na čo by sme ešte v súvislosti s naším názorom chceli upozorniť je, že sa nijako nevyjadrujeme k problematike migrantov (toto je problém politický), ale zastávame sa ľudí s inou pleťou, ktorí žijú v našej spoločnosti usporiadaným životom. Tak ako vy, chodia do práce a ctia zákony a pravidlá našej spoločnosti a zaslúžia si náš rešpekt, tak ako Dennis.

Na záver by som chcel poďakovať všetkým, ktorí ste nám poslali povzbudzujúce správy a držíte nám palce. Veľmi si to vážime a potrebujeme to, aby sme boli presvedčení, že je náš postoj správny, i keď nás to bude stať nie len čas, stres, možno aj strach a peniaze!

Martin Pecko,
CEO Nebbia


Zdroj: nebbia.biz