Na žilinskej fanpage firmy Nebbia vznikla vyhrotená diskusia k fotografii modela s čiernou pleťou


Foto: Na žilinskej fanpage firmy Nebbia vznikla vyhrotená diskusia k fotografii modela s čiernou pleťou Foto: Facebook Nebbia Žilina

Ďalšiu zo sérii polarizovaných diskusií s rasistickým podtónom sa podarilo vyvolať niekoľkým, dnes už pravdepodobne bývalým, priaznivcom športového oblečenia Nebbia pod fotografiou, ktorú firma umiestnila na svoju žilinskú fanpage. Spoločnosť sa zaoberá výrobou a predajom fitness oblečenia, pričom dlhodobo spolupracuje s viacerými významnými osobnosťami domácej aj svetovej kulturistiky.

Máte už dosť studených zimných dní? Osviežte sa našou melage kolekciou!

Posted by Nebbia Žilina on 3. február 2017


Emócie vyvolala fotografia, ktorou firma predstavila novú kolekciu s názvom melage. Dve nové farby tričiek predstavuje totiž modelka bielej pleti a model tmavej pleti. Nebbia pritom sponzoruje aj atlétov tmavej pleti, ktorí patria k svetovej špičke. Takisto medzi kulturistami je vysoký podiel takýchto pretekárov, napríklad aktuálne posledný víťaz Mr. Olympia, Phil Heath, je černoch.

Diskutujúci zostavil na základe jednej fotografie pestrý konšpiračný konštrukt

Niektorí diskutujúci dokonca, na základe jednej fotografie, dokázali spochybniť pôsobenie firmy na našom trhu a jej cieľ poskytovať kvalitné športové oblečenie. Obvinili firmu z napomáhania “genocíde pôvodného európskeho obyvateľstva” len preto, že v jednej z mnohých kampaní nevyužili modelov s výlučne bielou pleťou. 


„Prečo je to zakaždým černoch verzus beloška a nie beloch s černoškou? To už aj Slovenská firma a rozmýšľam je vôbec ešte Nebbia Slovenská? Tieto podprahové ťahy na zmenu myslenia, že je v poriadku miešať čiernych s beloškami sa akosi začali geometrickým radom množiť, či už je to v Čechách či u nás a možno aj Maďari a Poliaci s tým zápasia. Ale už asi nie je v poriadku miešať belochov s černoškami to už asi nie je v súlade s novým svetovým poriadkom, alebo lepšie povedané s genocídou pôvodného európskeho obyvateľstva teda ľudí s bielou pokožkou, čo vy na to liberálny tupohlavci, obohatia černosi vaše sestri, dcéri respektíve všetky ženské príslušníčky z vašej rodiny?”

Celá “kauza” tak pripomína prípad zo susednej Českej republiky, kde sa v takmer identickej situácii ocitol reťazec LIDL. Aj ten bol terčom útokov preto, lebo v kampani využil modela s tmavou pleťou. Cez oficiálny kanál LIDL uviedol, že zákazníkov nerozlišuje podľa farby pleti a pristupuje k nim rovnocenne tak, ako by malo byť v demokratickej spoločnosti a 21. storočí štandardom.

Časť diskutujúcich vidí za takýmto ťahom Nebbie, aj s ohľadom na viralitu predošlých káuz s rasistickým podtónom, snahu o propagáciu a zviditeľnenie značky spoločnosti. Ak by aj bol za zverejnením fotografie kalkul, následne sa spoločnosť jasne vymedzila voči svojim rasistickým zákazníkom a odmietla ich. A ako bolo vidieť na reakciách, rozhodne ich nebol zanedbateľný počet.

Nebbia ponúkla jednému z rasistických komentátorov odkúpenie produktov

Spoločnosť NEBBIA takisto na situáciu zareagovala pomerne rýchlo a rázne, rasistickým zákazníkom poslala jasný odkaz. „Všetky tie rasistické komentáre nás veľmi sklamali. Jeden nás však potešil. Našiel sa jeden rasista, ktorý už nebude nosiť naše oblečenie. Tak to sme radi, aspoň sa nemusíme za neho hanbiť! Dokonca sme takí radi, že nechceme, aby dotyčný utrpel nejakú finančnú škodu, preto sme sa rozhodli, že od neho všetko naše oblečenie odkúpime!“ uviedla Nebbia v krátkej reakcii na sociálnej sieti Facebook s dodatkom, že ak dotyčný správu číta, má sa ozvať v správe.

Neskôr Nebbia priniesla rozsiahlejšie stanovisko, ktoré kopírujeme v pôvodnom znení z blogu výrobcu športového oblečenia. Pod stanovisko sa podpísal priamo majiteľ spoločnosti Martin Pecko.

Všetky tie rasistické komentáre nás veľmi sklamali. Jeden nás však potešil. Našiel sa jeden rasista, ktorý už nebude nosiť naše oblečenie. Tak to sme radi, aspoň sa nemusíme za neho hanbiť! Dokonca sme takí radi, že nechceme, aby dotyčný utrpel nejakú finančnú škodu, preto sme sa rozhodli, že od neho všetko naše oblečenie odkúpime! (Tak ak to čítaš, smelo nás kontaktuj v správe.)

Nebbia už dávno nie je lokálna firma. Pôsobíme v 40 krajinách, preto si ani neuvedomujeme, akej farby pleti náš zákazník je. Vieme len, že je to žena alebo muž, ktorí majú radi fitness a tvrdo makajú s tými istými činkami ako ty. Tak isto ako ty, vzhliadajú ku vzorom ako bol Schwarzenegger, Dorian Yates, Lee Haney, Phil Heath, či Kai Green. Apropo tí traja poslední sú tiež tmavej farby pleti, resp. Tejto farby pleti je aj väčšina súťažiacich z prvej desiatky minuloročnej Mr. Olympia…nemali by ju preto zrušiť? Tmavý je aj najrýchlejší bežec na svete…

Ak sa niekde na svete deje niečo zlé, zomierajú tam nevinní ľudia, tak ku tomu sa vyjadri, poukáž na to! Ale ak na ľudí budeš nadávať a mať rasistické pindy, moc ti nechýba do tých cvokov, ktorí v minulosti napáchali strašné veci a niektorí aj stále páchajú. Ak nesúhlasíš, aby nám do Európy prúdili migranti, ktorí nechcú pracovať, tiež sa ku tomu vyjadri. Na svoj názor máš právo! Píš aj do Bruselu, ak si presvedčený, že to nie je dobré. Je to dokonca tvoja povinnosť.

Ale ak sú medzi nami ľudia, ktorí majú inú farbu pleti ako ty a pracujú 10 hodín denne, trénujú ďaleko tvrdšie ako ty a žijú podľa pravidiel tejto spoločnosti, nemáš právo sa takto o nich vyjadrovať!!! Rasismus nemá miesto ani v športe ani nikde inde!!!

No a nakoniec… Toto píšem z hotelovej recepcie a popri písaní sa pozerám na krásnu černošku na recepcii… Dúfam, že do rána neoslepnem :) Ešte som chcel niečo napísať, no nemôžem, lebo vedľa mňa sedí Stanka a musím krotiť jej vášnivé poznámky na adresu komentárov rasistov pod naším príspevkom… Odkazuje: „Hanbím sa za vás!”

Martin Pecko
CEO NEBBIA

 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu