V žilinskej nemocnici prvý krát použili pri diagnostike krvácania tenkého čreva tabletku s kamerou


Foto: V žilinskej nemocnici prvý krát použili pri diagnostike krvácania tenkého čreva tabletku s kamerou Foto: FNsP Žilina

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline použili lekári po prvýkrát pri diagnostike krvácania tenkého čreva novú metódu - kapslovú endoskopiu.

„Umožnila nám zistiť zdroj krvácania do tráviaceho traktu, do tenkého čreva. Vieme vyšetriť žalúdok, hrubé črevo. Tým, že tenké črevo je v strede traktu, je horšie dostupné. Sú určité vyšetrovacie metódy, ktoré to umožňujú, ale sú pomerne náročné a zaťažujúce pacienta,“ priblížil primár chirurgického oddelenia nemocnice Juraj Váňa.


Kapslová endoskopia je voči pacientovi šetrná

Pacient prehltne jednorazovú kapsulku vo veľkosti gumeného medvedíka, v ktorej sa nachádza kamera. Tá posiela snímky na záznamník, ktorý má pacient na sebe. Nakoniec sa celý záznam stiahne a vyhodnotí špeciálnym softvérom a lekárom,“ vysvetlila lekárka Andrea Váňová.

Vyšetrenie absolvovala 67-ročná pacientka, ktorej lekári nevedeli iným spôsobom určiť miesto krvácania. „Šesť týždňov som bola na internom a snažili sa mi pomôcť. Vždy, keď mi dali krv, hneď vytiekla a až po prehltnutí tabletky pani doktorka na to prišla. Nebolelo to, akoby som prehltla malý cukrík. Po operácii som šiesty deň a cítim sa dobre. Všetkým im ďakujem za pomoc,“ opísala svoje pocity pacientka Anna.

Na kapslovú endoskopiu sa lekári v žilinskej fakultnej nemocnici pripravovali takmer pol roka. Túto diagnostickú metódu je možné využiť nielen u dospelých, ale aj u detí, pokiaľ sú schopné tabletku prehltnúť.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: FNsP Žilina