Závod Kia v Tepličke nad Váhom zaznamenal v roku 2016 rekordný počet vyrobených motorov aj áut


Foto: Závod Kia v Tepličke nad Váhom zaznamenal v roku 2016 rekordný počet vyrobených motorov aj áut
Galéria: 3 fotky
Foto: Kia Motors Slovakia

Spoločnosť Kia Motors Slovakia vyrobila v roku 2016 rekordných 612 900 motorov, čo predstavuje medziročný rast vo výške 5 %. Viac ako polovica vyrobených pohonných jednotiek bola určená na export. Najžiadanejším agregátom sa stal naftový motor s objemom 1,7 litra (24 %). V závode Kia došlo v minulom roku aj k medziročnému nárastu vo výrobe automobilov. Pre zákazníkov z 95 krajín bolo vyrobených celkovo 339 500 osobných vozidiel. Priemerná mzda výrobného operátora v závode Kia predstavovala v uplynulom roku vrátane všetkých príplatkov a bonusov 1 354 eur.

„V tomto roku preinvestujeme na Slovensku ďalších 130 miliónov eur, pričom väčšina finančných prostriedkov bude použitá na úpravy výrobných liniek súvisiacich s výrobou nového modelu. Verím, že pre zákazníkov budú naše produkty aj naďalej voľbou číslo jeden pre svoju osvedčenú kvalitu, ktorú sme v minulom roku potvrdili získaním Národnej ceny SR za kvalitu,“ povedal Eek-Hee Lee, prezident a CEO spoločnosti Kia Motors Slovakia.


Na Vianoce dostali zamestnanci bonus, priemerná mzda výrobného operátora dosiahla 1354 eur

Spoločnosť Kia Motors Slovakia pravidelne každoročne svojim zamestnancom vypláca  vianočný bonus, ktorého výška sa pohybuje v rozpätí od 50 % do 80 % zo základnej mzdy. Pri jeho stanovení je zohľadnený počet rokov, ktoré zamestnanec v spoločnosti odpracoval. V decembrovej výplate bol zároveň zamestnancom vyplatený motivačný bonus vo výške 30 %, ktorý je v prípade splnenia kvartálneho výrobného plánu vyplácaný pravidelne každý štvrťrok.

Na konci roka automobilka zamestnancom vyplatila aj bonus vo výške 766 eur, ktorý je vypočítaný podľa počtu vyrobených vozidiel počas roka. Po zrátaní základného platu, príplatkov, vianočného, letného a ostatných bonusov dosiahla priemerná mzda výrobného operátora v závode Kia v roku 2016 výšku 1 354 eur.

Modely Kia vyrobené v minulom roku na Slovensku najčastejšie smerovali do Veľkej Británie (16 %), Nemecka (9 %) a Ruska (9 %). Skokanom roka v oblasti exportu vozidiel sa so 6 % stal Izrael. Suverénnym ťahúňom bolo obľúbené SUV Kia Sportage, ktoré z celkovej produkcie tvorilo 64 %. Nasledovala modelová rada Kia cee’d (28 %) a zvyšnú časť výroby doplnilo s 8 % praktické viacúčelové vozidlo Kia Venga.

Spoločnosť začala s duálnym vzdelávaním, otvára nový odbor Mechanik - mechatronik

Výrobný závod Kia dlhodobo znižuje svoj vplyv na životné prostredie. Počas posledných piatich rokov sa vďaka implementácii inovatívnych riešení zlepšila energetická efektívnosť pri využívaní elektrickej energie v hlavnom závode o 17 %. V danom období došlo taktiež k zníženiu spotreby zemného plynu, vďaka čomu bolo zredukované množstvo CO2 vyprodukované pri výrobe jedného automobilu o 13 %. Svoj zodpovedný prístup k životnému prostrediu potvrdila spoločnosť Kia aj vysadením 1 258 stromov v areáli svojho závodu v Tepličke nad Váhom.

Spoločnosť Kia Motors Slovakia sa v školskom roku 2016/2017 po prvýkrát zapojila do systému duálneho vzdelávania. Od septembra tak 22 študentov získava teoretické a praktické skúsenosti v odboroch Mechanik špecialista automobilovej výroby a Programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení.

V nasledujúcom školskom roku 2017/2018 bude závod pokračovať v spolupráci so Strednou odbornou školou strojníckou v Kysuckom Novom Meste nielen v súčasných odboroch, ale otvorí aj nový odbor Mechanik – mechatronik. Deviataci sa môžu do programu prihlasovať do konca februára na tel. čísle 041/515 1714 alebo prostredníctvom e-mailovej adresy vzdelavanie@kia.sk. Neváhajte a využite príležitosť stať sa súčasťou úspešnej medzinárodnej spoločnosti!
Prečítajte si viac:Zdroj: TS Kia Motors Slovakia