Pošta bude tento rok doručovať až do piatku 23. decembra, denne príjme 1,1 milióna zásielok


Foto: Pošta bude tento rok doručovať až do piatku 23. decembra, denne príjme 1,1 milióna zásielok Foto: ilustračné - tikzilina.eu

Slovenská pošta, a. s., príjme denne v priemere približne jeden milión listových a balíkových zásielok, pričom v predvianočnom období stúpa počet zásielok na približne 1,1 milióna denne. Podiel na tom má aj nákup tovarov prostredníctvom internetu, posielanie darčekov prostredníctvom pošty, ale aj stále pretrvávajúca tradícia Slovákov zasielania vianočných pozdravov. Posledným dňom pred Vianocami, kedy pošta bude doručovať zásielky, je piatok 23. decembra.

Ak by zákazník chcel poslať pohľadnicu tesne pred Vianocami, je potrebné, aby využil 1. triedu. Najneskôr by však mal podať zásielku 22. decembra, aby ju pošta stihla doručiť ešte pred vianočnými sviatkami. V prípade, že klient pošle pohľadnicu klasicky, ako zásielku 2. triedy, v rámci Slovenska príde k adresátovi druhý pracovný deň po dni podania. V tomto prípade by ju mal poslať najneskôr 21. decembra.

V prípade posielania pohľadníc do zahraničia je potrebné počítať s dlhšou lehotou a pohľadnicu poslať v predstihu. Pri posielaní pohľadníc do krajín EU, pohľadnica bude adresátovi doručená spravidla do 7 pracovných dní. Ak si však zákazník zvolí 1. triedu, pohľadnica môže byť doručená už do 5 dní. Predpokladaný čas doručenia do konkrétneho štátu je možné zistiť na internetovej stránke Slovenskej pošty – www.posta.sk.

Aj v prípade balíkov odporúča pošta klientom, aby si posielanie zásielok nenechávali na poslednú chvíľu. Ak zákazník pošle tovar balíkom, mal by ho poslať najneskôr 21. decembra. Zákazníkom Slovenská pošta odporúča, a to nielen v tomto prípade, ale vždy pri posielaní balíkov, uviesť mobilné telefónne číslo adresáta zásielky, na ktoré mu pošle avízo o doručovaní a súčasne môže kuriér ľahšie skontaktovať adresáta.

Tradícia pošty pretrváva, deti píšu poštovému Ježiškovi už 18 rokov

Tradícia Vianočného písania Ježiškovi na adresu „999 99 Ježiško“ začala v roku 1999. Odvtedy na túto adresu poštovému Ježiškovi prišlo viac ako 1,5 milióna listov od detí zo Slovenska, ale aj zahraničia. Tento rok svoje priania zatiaľ poslalo takmer 74 tisíc detí (informácia ku 12.12.). Takmer 70 tisíc ich bolo zo Slovenska a 5 000 listov prišlo zo zahraničia. Ježiškovi pomocníci deťom posielajú list v slovenčine, angličtine, ale aj Braillovom písme.


Aj napriek rozvíjajúcej sa elektronizácii a masívnemu posielaniu emailov a sms správ, poštová služba má stále nezastupiteľné miesto. V roku 2015 bolo na Slovensku podaných takmer 158 miliónov (157 710 000) listových zásielok 2. triedy do 50 g, medzi ktoré spadajú najmä pohľadnice a bežne posielané listy.

Trend využívania tejto služby pokračoval aj v roku 2016, kedy v období od januára do októbra bolo odoslaných 134 miliónov zásielok (134 023 000). O záujem verejnosti o poštové služby hovoria aj čísla, kedy len ako list 2. triedy do 50 g bolo odoslaných v októbri tohto roku 13 259 000 listových zásielok do 50 g a 634 000 balíkov.Zdroj: TS Slovenská pošta