Solamente naturali predstaví svoju novú zbierku Pastorella


Foto: Solamente naturali predstaví svoju novú zbierku Pastorella Foto: Jan Lukas

Súbor pre starú hudbu Solamente naturali s umeleckým vedúcim Milošom Valentom predstaví v najbližších dňoch vo viacerých slovenských mestách svoj nový projekt pod názvom Pastorella – hudba vianočného obdobia 18. a 19. storočia na Slovensku.

Vianočná pastorela sa pestovala v období od konca 17. až do19. storočia. Autormi pastorálnej hudby, uvádzanej počas vianočných sviatkov - od Štedrého večera do sviatku Troch kráľov - boli rehoľníci i svetskí skladatelia. Zhudobňovali v nich texty s tematikou narodenia Ježiša Krista. Pre pastorely z nášho územia je typický výrazný vplyv ľudovej hudby, najmä z pastierskeho, valašského prostredia.

Novou zbierkou pokračuje neúnavná aktivita umeleckého vedúceho Miloša Valenta v oblasti oživovania hudobných prameňov z územia Slovenska. Po predchádzajúcich tituloch (Uhrovská zbierka piesní a tancov z roku 1730, Talianske koncerty z Podolínca a Zbierka Anny Szirmay-Keczer, ocenenie Radio_Head Awards 2014 – nahrávka roka v kategórii vážna hudba a Collection Of Lubeník a Thesaurus of Jewish Music) je Pastorella v poradí šiestou hudobno-historickou zbierkou, ktorá znie v originálnej a autentickej interpretácii súboru Solamente naturali.Nájdeme tu skladby z františkánskych zborníkov P. Juraja Zrunka a P. Paulína Bajana, ilavského organistu Jána Cserneya, púchovského kantora Jána Nepomuka Gabryela, pedagóga na hrádockej lesníckej škole a organistu Františka Pospíšila a ďalších. Všetky budú uvedené v premiére.

Súbor Solamente naturali uvedie svoj nový projekt počas adventu:

v utorok 6. decembra o 19.00 v Bratislave, Slovenskej filharmónii v rámci cyklu Stará hudba, v stredu 7. decembra o 20.00 v trnavskom Kostole Sv. Jakuba, v piatok 9. decembra o 18.00 v Evanjelickom kostole na Lazovnej ul. v Banskej Bystrici a v pondelok 12. decembra o 19.00 v žilinskom Dome umenia Fatra.

Koncerty budú zároveň živou prezentáciou rovnomenného CD, ktoré vychádza v piatok 2. decembra vo vydavateľstve Pavian Records.

Vstupenky na koncerty sú v predaji v sieti www.ticketportal.sk, www.predpredaj.sk a www.drhorak.sk

 


Miesto: -
Dátum: 12.12.2016 - 19:00


Prečítajte si viac: