Medzi Budatínskym mostom a lávkou pri biokoridore pribudne 1,8 kilometrový asfaltový chodník


Foto: Medzi Budatínskym mostom a lávkou pri biokoridore pribudne 1,8 kilometrový asfaltový chodník Foto: ilustračné

Žilinský vicežupan Jozef Štrba dnes podpísal so správcom Nadácie Kia Motors Slovakia Dušanom Dvořákom zmluvu o poskytnutí grantu na dostavbu ďalšieho úseku cyklotrasy BikeKia. Župa tak vyasfaltuje už tretiu časť obľúbeného chodníka spájajúceho dominanty Horného Považia, hrady Budatín a Strečno.

„Cyklisti sa môžu tešiť na 1,8 kilometra nového povrchu medzi výjazdom na Budatínsky most a lávkou pri biokoridore. Už o pár dní začneme s prácami a po skončení bude mať naša župná BikeKia 3,8 kilometra vyasfaltovaného povrchu, z čoho 3,4 kilometra bude súvislý asfaltový chodník,“ priblížil podpredseda ŽSK. Kraj schválil vo svojom rozpočte na dostavbu trasy 106-tisíc eur, zvyšných 50-tisíc eur financuje partner cyklotrasy, automobilka KIA prostredníctvom Nadácie Kia Motors Slovakia.


„Výstavba cyklotrasy BikeKIA patrí medzi naše dlhodobé projekty v oblasti firemnej filantropie už od roku 2012. Cyklistika naberá na Slovensku za posledné roky na popularite a preto veríme, že  nový vybudovaný úsek pritiahne ďalších priaznivcov jazdy na bicykli. Prepojenie hradov Budatín a Strečno popri rieke Váh poskytuje naozaj príjemné prostredie na relax pre všetky vekové kategórie občanov a návštevníkov mesta Žilina a jeho okolia,” uviedol po podpise zmluvy správca nadácie Dušan Dvořák.

BikeKiu spravuje Žilinská župa a počas piatich rokov sa jej podarilo aj s podporou spoločnosti Kia Motors Slovakia okrem nového povrchu osadiť i cykloturistické značenie, drobnú architektúru, vybudovať lávku cez biokoridor a nainštalovať cyklosčítač. „Celkovo sme do cyklotrasy zatiaľ investovali viac ako 550-tisíc eur,“ uviedol J. Štrba. O popularite hovoria aj údaje o počte cyklistov, ktoré kraj získava zo sčítača umiestneného na lávke cez biokoridor. „Od začiatku tohto roka prešlo BikeKiou 52-tisíc bajkerov. Je to skvelá trasa a vďaka vyasfaltovaným úsekom ju využívajú aj korčuliari i mamičky s kočíkmi,“ informoval vicežupan.

ŽSK upozorňuje cyklistov, aby počas blížiacich sa stavebných prác zvýšili ostražitosť a ohľaduplnosť. „Prosíme všetkých, aby jazdili na začiatku trasy od sútoku riek Váh a Kysuca opatrne a rešpektovali stavebnú techniku,“ uzavrela vedúca oddelenia cestovného ruchu ŽSK Barbora Zigová.
Prečítajte si viac:


Zdroj: TS ŽSK