Na družstve v Strečne našli colníci tisíce litrov pravdepodobne nelegálnej nafty


Foto: Na družstve v Strečne našli colníci tisíce litrov pravdepodobne nelegálnej nafty
Galéria: 2 fotky
Foto: financnasprava.sk

Tisícky litrov minerálneho oleja bez dokladov o nadobudnutí odhalili colníci zo žilinského colného úradu v spolupráci s colníkmi z Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) počas uplynulých dní v žilinskom kraji. Škoda môže dosiahnuť takmer 10 000 eur.

Colníci z Colného úradu Žilina a KUFS počas utorkového rána preverovali skladovacie priestory na družstve v Strečne. Sklady má v prenájme Vladimír T. a boli v nich 1 000 litrové barely plné neznámych minerálnych olejov a dva autobusy. Colníci mali družstvo pod drobnohľadom už niekoľko mesiacov a mali podozrenie, že muž nelegálne obchoduje s naftou bez zaplatenia príslušnej spotrebnej dane.

Počas kontroly colníci narátali 24 barelov o objeme 1 000 litrov, v ktorých bol bližšie neidentifikovaný minerálny olej. Odobraté vzorky putovali na expertízu do colného laboratória. Majiteľ barelov colníkom tvrdil, že obsahujú použitý transformátorový olej, ktorý chce následne použiť na vykurovanie nehnuteľnosti. Kúpil ho údajne od fyzickej osoby ale doklady momentálne nemá.


V prípade, ak by išlo o nelegálnu naftu, škoda by sa vyšplhala na 9 208 eur.

Podľa predbežných zistení je podozrenie, že Vladimír T. nekonal v súlade so zákonom o spotrebnej dani z minerálneho oleja nakoľko:

  • nevie preukázať v súlade so zákonom pôvod alebo spôsob nadobudnutia minerálneho oleja
  • použije bližšie nešpecifikovaný minerálny olej uvedený ako pohonnú látku alebo ako palivo

V prípade dokázania viny mu hrozia pokuty najmenej vo výške cca 5 000 eur.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac:Zdroj: financnasprava.sk