Klauni dnes priniesli deťom do nemocnice smiech a radosť


Foto: Klauni dnes priniesli deťom do nemocnice smiech a radosť

Smiech do čakární detskej polikliniky v žilinskej fakultnej nemocnici dnes priniesli zdravotní klauni primárka Demencia a doktor Evžen Kývl z občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors. V rámci nového programu – ambulantné klauniády budú každý pondelok od 9:00 do 12:00 navštevovať čakárne detských lekárov. „Ambulantné návštevy sú špeciálne zdravotné klauniády pre malých pacientov a ich rodinných príslušníkov, ktorí trávia čas pred ambulanciami v obavách a pod stresom. Potvrdila nám to aj dnešná klauniáda,“ uviedla umelecká riaditeľka združenia Marika Kecskésová. Tento program je už zabehnutý a veľmi obľúbený aj v nemocniciach v Bratislave, Prešove a v Banskej Bystrici.

Klauni oslavujú 10 rokov od začiatku návštev, deti vďaka nim aspoň na chvíľu zabudnú na chorobu


V júni uplynie desať rokov, čo špeciálne vyškolení zdravotní klauni pravidelne navštevujú Fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Žiline. Chorým deťom vracajú úsmev na tvár a pomocou humoru odpútavajú ich pozornosť od strachu, bolesti a stresu z neznámeho prostredia. „Na ich návštevy sa netešia len deti, ale aj rodičia a zdravotnícky personál. Každý zbystrí pozornosť, keď sa na chodbách oddelenia ozve namiesto srdcervúceho plaču, hudba a smiech. Deťom pomáhajú prekonať dlhé dni na nemocničnom lôžku, zabudnúť na moment na svoju chorobu,“ uviedla vedúca sestra pediatrického oddelenia Anna Löwingerová.

„Je obdivuhodné, že aj napriek množstvu povinností nás sestričky a lekári zo žilinskej nemocnice vždy milo privítajú a poskytnú nám potrebné informácie. Berú nás ako kolegov, ktorí vždy niečo zábavné vymyslia a hneď, ako nás vidia, už majú úsmev na tvári. Niekedy dokonca klaunsky asistujeme pri rôznych zákrokoch, aby sme malým pacientom pomohli prekonať strach či bolesť,“ doplnila koordinátorka klaunov pre severoslovenský región Michaela Pastorková.

Za desať rokov pôsobenia vo Fakultnej nemocnici v Žiline zdravotní klauni rozveselili tisícky detí hospitalizovaných na oddeleniach pediatrie a pediatrickej ortopédie, ale aj dospelých pacientov na oddelení onkológie, ktorých navštevujú v rámci programu Kôš plný humoru. V žilinskom tíme je v súčasnosti deväť profesionálnych klaunov. Pediatrické oddelenie navštevujú dvakrát do týždňa – každý pondelok a štvrtok o 15:00.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu