• 16. december 2025 o 10:20

Na celom Slovensku sa dnes konajú Protesty proti mafii. Žilinský kraj je jediný, ktorý obídu

V Žilinskom kraji sa ako v jedinom nebude konať Protest proti mafii

Foto: Na celom Slovensku sa dnes konajú Protesty proti mafii. Žilinský kraj je jediný, ktorý obídu
Foto: Ilustračné foto

  V utorok 16. decembra sa ulice deviatich slovenských miest naplnia nespokojnými ľuďmi, ktorí pôjdu opäť protestovať proti rozhodnutiam aktuálnej vlády. Opozičná strana Progresívne Slovensko organizuje „Protesty proti mafii“, ktorými reaguje okrem iného aj na schválenie novely Trestného zákona. Tvrdí, že pomáha korupčníkom a mafiánom.

„Toto im nemôže prejsť. Počas noci mafie schválili protiústavné prílepky, aby zachránili Tibora Gašpara a hrubokrký zločin. Počas štátnej hymny prelomili veto prezidenta. Poďme im ukázať, čo si o nich myslíme. Vypískajme mafiu spolu na proteste,“ pozýva organizátor Progresívne Slovensko, ku ktorému sa pridali aj strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Demokrati a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

Opozícia reaguje na nedávne schválenie novely Trestného zákona, ktoré podľa nej prebehlo rýchlo a bez dostatočnej odbornej diskusie. Kritizuje najmä spôsob schvaľovania a obsah viacerých zmien, ktoré boli do zákona doplnené formou prílepkov. Ide napríklad o zavedenie trestného činu popierania Benešových dekrétov, teda mierového usporiadania po roku 1945, či o úpravu, ktorá neumožní v trestnom konaní použiť výpoveď obvineného, ak vynechal podstatné skutočnosti alebo klamal, hoci za vypovedanie získal výhody.

Opozičné strany tvrdia, že novela zákona môže pomôcť konkrétnym obžalovaným osobám a znížiť šance na spravodlivé vyvodenie trestnej zodpovednosti v citlivých kauzách. Práve preto vyzývajú verejnosť, aby dala svoju nespokojnosť najavo účasťou na protestoch.


Organizátori sa vyslovili tiež proti prelomeniu veta prezidenta Petra Pellegriniho a opätovnému schváleniu zákona, ktorým sa ruší doterajší Úrad na ochranu oznamovateľov. Od budúceho roka ho nahradí nový Úrad na ochranu obetí trestných činov a oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Nový úrad prevezme agendu ochrany oznamovateľov, a k tomu aj odškodňovanie obetí trestných činov, ktoré doteraz zabezpečovalo ministerstvo spravodlivosti. Zákon zároveň sprísňuje podmienky poskytovania ochrany – prokuratúra a správne orgány budú môcť priebežne preverovať, či oznámenie bolo podané v dobrej viere a spĺňa zákonné kritériá. Ak sa preukáže opak, ochrana môže byť zrušená.

Prezident zákon pôvodne vetoval pre výhrady k skrátenému legislatívnemu konaniu, nedostatočnú ochranu obetí a upozornenia Európskej komisie. Parlament však jeho veto prelomil a zákon má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2026.

Protesty sa uskutočnia dnes o 18:00 hod. večer v mestách Bratislava, Trnava, Gelnica, Banská Bystrica, Prešov, Košice, Trenčín, Nitra a Spišská Nová Ves. Jediným krajom, kde sa žiaden neorganizuje, je práve ten Žilinský. Pokiaľ sa chcú ľudia zo Žiliny či okolitých miest a obcí niektorého zúčastniť, musia za ním vycestovať.

Minútky zo Slovenska