Už dnes začína 2. ročník festivalu MestoINAK, pozrite si, čo nás čaká


Foto: Už dnes začína 2. ročník festivalu MestoINAK, pozrite si, čo nás čaká
Galéria: 5 fotiek

Už dnes začína druhý ročník festivalu mestoINAK, ktorý opäť oživí ulice Žiliny a vtiahne obyvateľov do diania. Hlavným cieľom festivalu je poukázať na verejný priestor, životné prostredie okolo nás a dostať do popredia susedov a s nimi spojené susedské aktivity. V bohatom programe aj tento rok nájdeme populárnu cyklojazdu, fotomaratón, susedskú slávnosť alebo čistenie ulíc občanmi. Zaujímavým podujatím na záver bude diskusia na aktuálnu tému spoplatnenia parkovania v meste Žilina.

Každý deň je zasvätený inej téme, pozrite si popísaný program

Od 19. do 25 apríla bude každý deň venovaný inej dôležitej téme, s ktorou sa dennodenne stretávajú všetci Žilinčania. Festival začne výtvarným plenérom pre deti zo Základnej umeleckej školy. Pokračovať bude umeleckou inštaláciou poukazujúcou na problém nelegálnych reklám na uliciach Žiliny. Následne sa na mestskom úrade uskutoční diskusia so zástupcami samosprávy a prevádzkovateľmi obchodov a služieb. Jej cieľom bude hľadanie optimálneho spôsobu prezentácie prevádzok, vhodného do mestskej pamiatkovej rezervácie. Mesto Žilina v spolupráci s odborníkmi vypracovalo manuál pouličnej reklamy, ktorý bude na diskusii predstavený.

„Diskusia je výbornou príležitosťou, pre všetky strany, hľadať vzájomne prijateľné riešenie, ako by mala vyzerať súdobá reklama v historickom prostredí. Veríme, že prevádzkovatelia služieb využijú ponúknuté riešenia, ktoré im pomôžu vytvoriť kvalitnú a estetickú propagáciu ich prevádzky“, povedala architektka Lucia Streďanská z občianskej iniciatívy Verejný smog, ktorá sa na príprave akcie podieľa.

Festival ďalej pokračuje fotomaratónom. Jedná sa o fotografickú súťaž otvorenú všetkým amatérom aj poloprofesionálom. Počas dvoch hodín budú mať súťažiaci možnosť nafotiť 4 témy vo verejnom priestore. Fotografie v jednotlivých kategóriách následne vyhodnotí odborná porota zložená z členov Fotoklubu Obzor. Súťažiaci môžu vyhrať videokameru a 3x fotoaparát od sponzora súťaže, žilinskej firmy PLAY Electronics.

Na Deň Zeme prebehne čistenie Lesoparku Chrasť, v piatok odštartuje populárna cyklojazda

V piatok 22. apríla, na Deň Zeme, budú spoločensky zodpovedné firmy zo Žiliny čistiť žilinský Lesopark Chrasť alebo okolie svojej organizácie. O deň neskôr na nich nadviažu občania, ktorí budú čistiť svoje ulice.

.„Sme veľmi radi, že po roku môžeme nášmu mestu opäť pomôcť v rámci akcie Vyčistime si našu ulicu. Organizácie a občania budú čistiť verejné priestranstvá v meste, ulice aj žilinský lesopark. Zamestnanci firiem robia túto činnosť dobrovoľne vo svojom pracovnom čase. Im aj aktívnym občanom, ktorí sa pridajú patrí veľká vďaka“, povedal organizátor festivalu a zároveň koordinátor spomenutej akcie, Vladimír Randa z občianskeho združenia Preles.

Piatkový program ešte doplní Veľká jarná cyklojazda, ktorá štartuje o 17:00 z Hlinkovho námestia. „Cieľom cyklojazdy je ukázať, že aj cyklisti patria na cesty a majú plné právo komunikácie využívať a byť rešpektovaní vodičmi motorových vozidiel. Zároveň by sme radi upozornili na potrebu ďalšieho budovania mestskej infraštruktúry tak, aby sa slogan cyklomesto Žilina stal realitou“, povedal Martin Krištof z občianskeho združenia Mulica, ktoré cyklojazdu pravidelne organizuje.

Do programu festivalu sa tradičnou Pecha Kucha Night zapojilo aj kultúrne centrum Stanica – Záriečie. Jedná sa o prezentačný formát, pri ktorom jeden prezentujúci predstaví svoju prácu a inšpirácie v 20 obrázkoch, pričom na každý má 20 sekúnd. Témou najbližšej akcie bude verejný priestor a súčasné umenie.

Vychutnajte si Susedskú slávnosť v parku na Bôriku


V nedeľu, 24. apríla, sa môžu všetci Žilinčania tešiť na Susedskú slávnosť, ktorá sa uskutoční v parku Ľudovíta Štúra na Bôriku. Akcie je príležitosťou pre obyvateľov stretnúť sa a spoznať svojich susedov, piknikovať, hrať hry, ochutnávať vlastnoručne napečené koláče, jednoducho si užívať život v našom meste.

Posledný deň festivalu, pondelok, je venovaný vážnej téme, ktorou je spoplatnenie parkovania na žilinských sídliskách. Keďže tento problém sa týka takmer všetkých Žilinčanov a je potrebné hľadať široko akceptovateľné riešenie, tak sa organizátori festivalu rozhodli pozvať do Žiliny špičkových odborníkov na parkovanie zo Slovenska a Českej republiky. Títo budú od 17:00 v Nadácii Polis zdieľať svoje odborné poznatky a vedomosti o tom, ako riešiť problém parkovania v mestách 21. storočia.

Festival organizuje občianske združenie Preles v rámci svojho projektu Ekocentrum Lesopark. Vstup na všetky akcie je voľný. Na niektoré sa treba vopred prihlásiť. Detailné informácie o celom programe, jednotlivých akciách, ako aj spôsobe prihlasovania nájdete na stránkach www.mestoINAK.sk

Prečítajte si viac:


Zdroj: TS MestoINAK