XV. ročník medzinárodných plaveckých pretekov Jarná cena Žiliny - padlo 8 rekordov

Od piatkového poobedia 18. marca sa na žilinskej plavárni konal už XV. ročník medzinárodných plaveckých pretekov Jarná cena Žiliny. Pretek, ktorého každoročným usporiadateľom je Klub plaveckých športov Nereus Žilina, bol súčasne aj druhým kolom FPD Slovenského pohára družstiev.

Do Žiliny si svoju formu prišli overiť plavci z 54 domácich aj zahraničných klubov vrátane plavcov slovenskej juniorskej aj seniorskej reprezentácie. Okrem Slovákov sa na preteku predstavili aj plavci z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Estónska a Slovinska. Počas štyroch súťažných poldní skočilo 530 plavcov do vody celkovo viac ako 2800 krát.

Zaujímavosťou tohto ročníka bolo, že po prvýkrát v histórii Jarnej ceny boli na štartových blokoch namontované aj odrazové dosky. Súčasne s nimi boli vôbec po prvýkrát na Slovensku použité aj vlastné pomôcky Slovenskej plaveckej federácie uľahčujúce štart pretekárov pri plaveckom spôsobe znak.

Každoročne zvyšujúcu sa úroveň dosiahnutých výkonov dokumentuje počet prekonaných mítingových rekordov, ktorých bolo v tomto ročníku dosiahnutých celkovo osem:

- 3x Karolína Hájková (Orca Bratislava) v disciplínach 50/100/200m znak časmi 29.31s/1:03.32/2:15.73,
- Tomáš Púchly (STU Trnava) v disciplíne 50m voľný spôsob časom 23.34s,
- Pjotr Degtjarjov (Estónsko) v disciplíne 100m voľný spôsob časom 51.71s,
- Gergő Kis (Maďarsko) v disciplíne 400m voľný spôsob časom 3:53.36,
- Marek Botík (VŠK UK Bratislava) v disciplíne 50m prsia časom 28.46
- a Barbora Mišendová (VŠC Dukla Banská Bystrica) v disciplíne 100m motýlik časom 1:00.30.

Usporiadajúci klub reprezentovalo 66 plavcov, z ktorých medailové umiestnenia medzi mužmi získali Matúš Laluha (1-0-5), Juraj Topoľský (2-1-0) a Dávid Bartáky (0-1-0). Medzi ženami získala v disciplíne 200m voľný spôsob bronzovú medailu Laura Benková, ktorá časom 2:07.65 splnila aj B-limit na ME juniorov, ktoré sa budú konať v júli 2016 v maďarskom Hődmézovásárhely.

Najlepšie bodové výkony mítingu dosiahli vo vekovej kategórii 15-ročných a starších Gergő Kis (Maďarsko) za čas 3:53.36 v disciplíne 400m voľný spôsob a Barbora Mišendová (VŠC Dukla Banská Bystrica) za čas 1:00.30 v motýľkarskej stovke. V kategórii 13-14 ročných boli za najlepší výkon odmenení Kevin Bielik (J&T Sportteam Bratislava) za čas 4:55.74 na 400m polohové preteky a Robin Reindl (ŠK AQUASPORT Levice) za čas 2:24.00 v rovnakej disciplíne na 200m trati.

V súťaži FPD Slovenského pohára družstiev po druhom kole vedie klub SPK Bratislava pred druhým STU Trnava a tretím klubom Orca Bratislava. Nasledujúce, tretie kolo pohára prebehne v termíne 29.4.-1.5.2016 v Bratislave na preteku Orca Cup.

Zdroj: Nereus Žilina