Do Žilinského kraja by mohli pritiecť peniaze od investorov z Číny


Foto: Do Žilinského kraja by mohli pritiecť peniaze od investorov z Číny
Žilinský kraj dnes navštívila skupina čínskych podnikateľov, ktorí hľadajú na Slovensku investičné príležitosti pre svoje spoločnosti. V spolupráci so Slovenskou priemyselnou a obchodnou komorou a Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu zorganizoval ŽSK bilaterálne B2B rokovania s delegáciou Čínskej komory zahraničného obchodu mesta Huzhou.

„Žilinská župa nadviazala spoluprácu s Čínou už v roku 2008, kedy navštívila Úrad ŽSK delegácia z provincie Zhejiang, ktorá sa už o štyri roky neskôr stala našim partnerským regiónom. Obchodné rokovania sa od tej doby uskutočňujú pravidelne či už na Slovensku, alebo v Číne a môžeme povedať, že úspešne. Príkladom je i nedávny podpis dohody medzi spoločnosťou HUAWEI Technologies a Žilinskou univerzitou alebo množstvo ďalších dohôd, ktoré už dnes existujú medzi partnerskými firmami na území oboch štátov,“ zdôraznil podpredseda ŽSK Jozef Štrba, ktorý sa sám zúčastnil viacerých veľtrhov a rokovaní doma i na ázijskom kontinente.

Bolo predstavených 7 biznis plánov, ktoré môžu priniesť investície do budúcna

Podľa jeho slov bolo cieľom dnešného stretnutia nadviazanie ďalších obchodných vzťahov so spoločnosťami z mesta Huzhou, ktoré je súčasťou provincie Zhejiang. „Sedem firiem predstavilo svoje business plány a následne počas individuálnych rokovaní so slovenskými firmami diskutovalo o možnej spolupráci. Pre náš kraj sú podobné stretnutia veľmi dôležité a do budúcnosti nám môžu priniesť nielen investície, ale aj nové pracovné miesta,“ dodal J. Štrba.

Ako povedal i ekonomický a obchodný radca Veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike Wang Jinsong, spolupráca so Žilinským krajom je pre Čínu prínosná a je dôležité, aby sa rozvíjala i naďalej.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS ŽSK