Národná kultúrna pamiatka Elektrárne má vlastnú knižnú publikáciu


Foto: Národná kultúrna pamiatka Elektrárne má vlastnú knižnú publikáciu

Kniha ELEKTRÁRNE bola vydaná pri príležitosti rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky Elektrárne v Žiline. Historická budova Elektrární, ktorá sa nachádza v priamom centre mesta, významne prispela k technologickému a ekonomickému rastu Žiliny. V knižke nájdete okrem dejín energetiky v Žiline aj príbehy pamätníkov či historické fotografie Žiliny.

Historická budova Elektrární je pozoruhodným funkcionalistickým dielom renomovaných architektov Františka Bednárika a Ferdinanda Čapku zo 40-tych rokov minulého storočia. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená v roku 2011. V blízkej budúcnosti bude jej poslaním poskytnúť zázemie pre moderné mestské bývanie. Unikátna poloha Elektrární v centre Žiliny už roky nie je využívaná. Rekonštrukcia budovy si však vyžaduje citlivý prístup a zároveň je výzvou pre zachovanie nadčasovosti a variabilnej funkčnosti objektu situovaného v priamom centre mesta.

Vydanie publikácie ELEKTRÁRNE inicioval investor projektu spoločnosť Istrofinal, a. s. a na tvorbe jej obsahu sa podieľali nielen žilinskí historici Vladimír Majtan a Peter Štanský, ale príbehmi prispeli aj samotní pamätníci, ktorí v administratívnej budove bývalých elektrární prežili veľkú časť svojho života.

Knihu dopĺňajú historické fotografie Žiliny, dokumentačné fotografie žilinského fotografa Mareka Jančúcha a ilustrácie výtvarníčky Daniely Krajčovej. O grafické spracovanie sa postaral Peter Dlhopolček z ateliéru Profigrafik.sk.

Knihu si môžete zakúpiť v žilinskej pobočke kníhkupectva Artforum na Mariánskom námestí v Žiline. Časť výťažku z predaja bude venovaná na projekt rekonštrukcie Novej Synagógy - Kunsthalle. Kniha je k nahliadnutiu pre občanov na Radnici mesta Žilina počas pracovných hodín.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu