Kvalitnejšie vzdelanie, lepšie riadenie a efektívnejšie využitie verejných financií. To všetko sľubuje optimalizácia siete stredných škôl, ktorá sa naplno rozbehla už aj v Žilinskom kraji. Kým pred 15 rokmi tu študovalo 42-tisíc žiakov, dnes ich počet dosahuje sotva 28-tisíc. Krajská samospráva má pred sebou neľahké rozhodovanie o jedenástich školách v regiónoch Liptov, Kysuce a Orava.
Optimalizácia sa zatiaľ týka najmä vedenia škôl. Župa aktuálne kroky smeruje k tomu, že viacero škôl administratívne spojí pod jednotné vedenie. Vznikne tak nižší počet škôl s dvomi alebo viacerými organizačnými zložkami, pričom nedôjde k rušeniu odborov ani znižovaniu počtu žiakov. Časom však bude nutné pristúpiť aj k náročnejším opatreniam súvisiacich so sťahovaním škôl.
Krajskí poslanci sa optimalizáciou začali zaoberať minulý rok. Svojim rozhodnutím už zmenili osudy deviatich škôl a čaká ich problematické hlasovanie o ďalších jedenástich. Desať z nich sa má od budúceho školského roka zreduktovať na štyri. Jedna prejde do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
Viacero poslancov sa však sťažovalo, že optimalizácia škôl je „šitá horúcou ihlou“. Chýbala im dostatočná a vecná diskusia odbornej verejnosti, vypočutie názorov riaditeľov dotknutých škôl, učiteľov, žiakov, ich rodičov či dokonca stavovských organizácií. Župa najnovšie začala organizovať stretnutia, na ktorých so študentmi, učiteľmi a vedeniami dotknutých škôl otvorene diskutuje o projekte ich administratívneho spojenia.
Prvé zo stretnutí sa uskutočnilo v pondelok 10. marca v Čadci, kde sa má spojiť Stredná odborná škola obchodu a služieb a Obchodná akadémia Dušana Metoda Janotu. Ďalšie sa má konať v piatok 14. marca na pôde gymnázia v Kysuckom Novom Meste, ktoré plánujú zlúčiť so strednou priemyselnou školou informačných technológií.
„Ďakujem všetkým za úprimné názory a podnety. Chápem obavy, no spájanie škôl má jasný cieľ – poskytnúť im istotu a stabilitu do budúcnosti. Som rada, že sme mohli spoločne hovoriť o výhodách tohto kroku, ktorý prispeje k rozvoju oboch škôl. Každá zmena prináša otázky aj nové príležitosti. (...) V stretnutiach budeme pokračovať, aby sme našli optimálne usporiadanie vzťahov,“ uviedla na sociálnej sieti predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
Stretnutie však nemalo pozitívne ohlasy u krajských poslancov z Kysuc. Kritizujú, že župa ich na diskusiu v Čadci neprizvala a pozvánky nemajú ani na piatkové stretnutie na kysuckom gymnáziu.
„Prečo sa robí stretnutie poza náš chrbát? E-mailom som kontaktovala poslancov ŽSK a požiadala pani županku o poslanie pozvánky, nakoľko sa nás to bezprostredne týka! Alebo nás župa opäť úmyselne obchádza?“ reagovala krajská poslankyňa Lucia Dudeková. O stanovisko k vzniknutej situácii sme požiadali aj Žilinský samosprávny kraj.
„Cieľom aktuálnych stretnutí predsedníčky samosprávneho kraja so študentami a učiteľmi stredných škôl je vysvetliť aké sú dôvody a ciele optimalizácie škôl, čo pre nich znamená spájanie škôl a ako sa dotkne vyučovacieho procesu a chodu školy. Cieľom je odpovedať na otázky žiakov a učiteľov škôl, nie viesť diskusiu s poslancami pred žiakmi a učiteľmi školy,“ uviedla hovorkyňa Eva Lacová.
Doplnila, že stretnutia s regionálnymi poslancami a vedením dotknutých stredných škôl už prebehli v každom regióne. Aktuálnych stretnutí sa zúčastňuje iba predsedníčka ŽSK, riaditeľka odboru školstva ŽSK a predsedníčka komisie školstva zastupiteľstva ŽSK.