Vo februári sa na sociálnych sieťach rozprúdila vášnivá debata medzi obyvateľmi Martina, ktorí opisovali svoje rôznorodé skúsenosti z mestskej hromadnej dopravy. Jej spúšťačom bol príspevok nahnevanej ženy, ktorú vodiči autobusov pravidelne odmietajú odviezť, keď tlačí (uzavretý) vozík so svojimi tromi menšími psíkmi.
„Človek ide do roboty a šofér autobusu mi ani dvere neotvoril. Stalo sa to X krát. Najsmutnejšie je to, že opatrujem uja, ktorý má ísť k lekárovi na dohodnutý termín. Čo už? V Martine nepoznajú psí vozík. Nechal nás na chodníku, aj napriek tomu, že cestujúci mu dohovárali. Prišiel ďalší bus, šofér prišiel a povedal (kričal), s tými psami neopovážte nastúpiť,“ napísala Martinčanka.
Podobné skúsenosti opisujú aj ďalší cestujúci, a to najmä mamičky s kočíkmi. Vodiči podľa ich slov odmietajú odviezť naraz viac ako jedno bábätko v kočíku. Jeden zo šoférov mal údajne problém aj s tým, keď si mamička z kočíka zobrala dieťa na ruky. Pred všetkými cestujúcimi jej mal prikázať, aby ho vrátila naspäť.
Prepravu kočíkov aj zvierat upravuje aktuálny Prepravný a tarifný poriadok Dopravného podniku mesta Martin. Podľa neho je možné súčasne viezť len jeden detský kočík alebo vozík pre cestujúceho s obmedzenou schopnosťou pohybu. Obe pomôcky musia byť zaistené proti pohybu a umiestnené tak, ako to určuje piktogram v každom autobuse.
„Cestujúci je povinný umiestniť detský kočík alebo invalidný vozík vo vozidle na mieste určenom na ich prepravu. V prípade detského kočíka je potrebné ho umiestniť pozdĺž steny dopravného prostriedku, chrbtom k vodičovi, teda v proti smere jazdy a vždy ho zabrzdiť. Dieťa je potrebné zabezpečiť proti vypadnutiu z kočíka tak, aby bolo riadne uložené a ak to umožňuje typ detského kočíka aj pripútané,“ priblížil martinský dopravný podnik.
Vodiči mestskej hromadnej dopravy, ktorí odmietli prepraviť viac než jeden kočík súčasne, mali na toto rozhodnutie právo. Pre vyššiu bezpečnosť by rodičia nemali bábätká brať na ruky. Šofér má podľa prepravného poriadku právo mamičku s kočíkom neodviezť aj v prípade, ak technické vybavenie alebo aktuálne obsadenie vozidla neumožňujú jeho bezpečnú prepravu.
„Ak vodič umožní nástup druhého kočíka/invalidného vozíka, preberá zodpovednosť za jeho prepravu. Toto rozhodnutie však môže mať v prípade mimoriadnej udalosti nežiaduce dôsledky pre vodiča. Preto je na jeho uvážení a zhodnotení všetkých faktorov a dopravných okolností, či druhý kočík alebo invalidný vozík prepraví,“ vysvetlil dopravný podnik.
Na prepravu zvierat platia ešte prísnejšie pravidlá. V autobuse sa môže naraz viezť iba jeden pes s nasadeným náhubkom na krátkej vôdzke. Výnimku z tohto pravidla majú len dva psy vedené rovnakým majiteľom, prípadne zvieratá so špeciálnym výcvikom, ako sú napríklad vodiace, signálne či asistenčné psy.
Ostatné zvieratá je nutné prepravovať vo vhodných schránkach s nepriepustným dnom. Ich najväčšia povolená veľkosť je však len 50 x 60 x 80 centimetrov. S vozíkmi, aký so sebou berie Martinčanka, prepravný poriadok vôbec nepočíta. To sa však zmení už od apríla.
Pani po opakovaných nepríjemných skúsenostiach osobne navštívila riaditeľa Dopravného podniku mesta Martin. S jeho reakciou bola nadmieru spokojná. „Môžem vám napísať, že je to človek s obrovským srdcom. Jeho ľudskosť sa nedá opísať. Proste fantastický človek. Môžem cestovať s 3 psíkmi. Osobne sa s nimi zoznámil, aj psí vozík videl. Šoféri sú povinní ma zobrať, a jednať so mnou slušne,“ napísala majiteľka troch psíkov.
Do autobusu môže nastúpiť v prípade, pokiaľ sa v ňom nenachádza žiadny kočík. Podľa jej slov jej riaditeľ poskytol osobné číslo, na ktorom ho má kontaktovať, pokiaľ by ju šoféri odmietali odviezť. Tým to však neskončilo.
„Dopravno-ekonomický riaditeľ sa stretol s dotknutou majiteľkou psíkov a prisľúbil, že uvedený problém bude riešený úpravou prepravného poriadku, tak, aby bola umožnená preprava spoločenských zvierat, pričom sa zároveň zabezpečí bezpečnosť a ochrana zdravia ostatných cestujúcich,“ uviedol dopravný podnik potešujúcu správu pre majiteľov domácich zvierat. Prepravný poriadok sa spolu s tarifou cestovného zmení od 1. apríla tohto roku.
Zatiaľ, čo mnohí rozhodnutie dopravného podniku chválili a Martinčanke „držali palce“, našli sa aj matky, ktoré táto správa rozhorčila. Obávajú sa totiž, že do autobusu nebudú môcť nastúpiť, pokiaľ sa v ňom budú viezť majitelia so zvieratami vo vozíku. Deti sú podľa ich slov dôležitejšie, ako psy. Tento názor opäť vyvolal búrlivú diskusiu.
„Tak hádam má najskôr právo človek a nie psy nie? Pani očakáva ľudský prístup, ospevuje tu riaditeľa DPMM a kde je jej prístup, keď psy čo sú schopné chodiť sa vozia? By ma vytočilo maximálne, keď musím s dieťaťom do nemocnice a nenastúpim, lebo je tam vozík plný psov. Pani svoj problém vyriešila, to si myslí teraz. Až raz zaberie miesto človeku, čo fakt potrebuje byť niekde, a má vážnejšie problémy ako ona. Potom sa už so psami vo vozíku nepovezie, prečo? Pretože je to pes a má štyri nohy. Nejaký ľudský riaditeľ môže vyliezť akurát na hrb aj keď je neviem aký dobrák,“ napísala rozhnevaná žena. V ďalších príspevkoch sa k jej názoru pridali ďalšie mamičky. Dopravný podnik však nové pravidlá ešte ani nezverejnil.
Viacerým ľuďom viac, než samotné pravidlá o preprave zvierat či kočíkov, prekáža ich presadzovanie vodičmi. Niektorých opisujú ako arogantných či agresívnych, na cestujúcich majú zvyšovať hlas, prípadne im zatvárajú dvere priamo pred tvárou. Dopravného podniku sme sa preto pýtali aj na to, či eviduje oficiálne sťažnosti na svojich šoférov.
„Evidujeme sťažnosti obyvateľov a každú z nich riešime interným spôsobom. Každú sťažnosť zaevidujeme a postúpime na príslušné oddelenie, ktoré situáciu dôkladne preverí. Ak sa zistí pochybenie, prijmeme potrebné opatrenia, aby sa podobné situácie v budúcnosti neopakovali. V prípadoch závažnejších porušení môže dôjsť ku kráteniu pohyblivej zložky mzdy, v súlade s platným prémiovým poriadkom schváleným odborovou organizáciou,“ odpovedal dopravný podnik.