V utorok 25. februára budú prvýkrát v tomto roku zasadať poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline. Čo všetko bude súčasťou rokovania? Vytvorili sme krátky prehľad niektorých bodov z programu schôdze. Tá sa bude konať o 8:30 vo veľkej zasadacej miestnosti Mestského úradu v Žiline.
Poslanci budú schvaľovať predloženie Žiadosti o nenávratný finančný príspevok na adaptáciu Starého Bulváru na zmenu klímy. Uvedený projekt bude zameraný na vodozádržné opatrenia, či ochranu pred povodňami. Pribudnúť by mala zeleň aj drobná architektúra. Celkové výdavky sú predpokladané na 1,9 milióna eur. Mesto môže získať príspevok zo zdrojov Európskej únie do výšky 900-tisíc eur.
Žiadosť o nenávratný finančný príspevok chce mesto poslať aj na projekt s názvom Zlepšenie podmienok bývania na ulici Bratislavská, ktorý je realizovaný v rámci Výzvy pre zlepšenie podmienok bývania v obciach z Atlasu rómskych komunít. Výdavky na realizáciu predstavujú 813-tisíc eur, nenávratný finančný príspevok môže samospráva získať do výšky 85 % a zvyšných 15 % sa dofinancuje zo štátneho rozpočtu. Poslanci tiež budú schvaľovať Akčný plán riešenia vybraných nájomných objektov na Bratislavskej.
Mesto si posvieti na pouličných umelcov, ktorých môžeme stretávať predovšetkým v centre mesta. Nové VZN im v prípade schválenia už nepovolí hrať na Národnej ulici ani Mariánskom námestí. Činnosť budú môcť vykonávať na jednom mieste len tri hodiny denne v obmedzenom časovom úseku od 10:00 do 20:00. Zakáže sa tiež používanie ozvučovacej techniky.
Poslanci budú schvaľovať kúpu pozemku o výmere 5446 metrov štvorcových v mestskej časti Závodie. Jeho majiteľom je Slovenská republika, ktorá ho mestu odpredá za 10 % všeobecnej hodnoty pozemku, čo predstavuje 2 680 eur. Pozemky budú využité na rozšírenie zjazdových tratí pre horských cyklistov v lokalite Hradisko.
Mestská energetická spoločnosť plánuje na viacerých miestach vybudovať fotovoltaické elektrárne. Za týmto účelom si chce prenajať strechu Základnej školy Limbová, Materskej školy Trnavská a Základnej školy s materskou školu na Ulici sv. Gorazda. Fotovoltaické panely tiež pribudnú na streche zimného štadióna, krytej plavárne a budove mestského úradu v Žiline. Nájomná zmluva by sa uzavrela na 20 rokov.
Centrálny priestor v mestskej časti Závodie tvorí malé námestie, do ktorého sa zbieha osem ulíc. Uprostred stojí na podstavci kamenný kríž. Na rokovanie mieri návrh, ktorým sa tento priestor oficiálne pomenuje ako Námestie pri kríži. Nové pomenovanie tiež dostane Park Hruštiny, ktorý sa nachádza pri prícestnej kaplnke pri bývalej hlavnej ceste zo Žiliny do Vrútok.
Poslanci budú riešiť navýšenie peňazí do mestských obvodov. Návrh ráta s investíciou na ich rozvoj vo výške 830-tisíc eur a zároveň peniazmi určenými na výdavky pohotovostných zdrojov výborov v obvodoch vo výške 166-tisíc eur. Tieto financie majú zabezpečiť rovnomerný rozvoj všetkých obvodov v Žiline, predovšetkým rekonštrukciu chodníkov či parky pre seniorov. Schválením materiálu zastupiteľstvo poverí prednostu Mestského úradu, aby do apríla predložil zmenu rozpočtu.
Radnica uvažuje nad založením spoločnosti, ktorej úlohou by bolo poskytovanie služieb v oblasti správy a využívania nehnuteľností vo vlastníctve samosprávy. Podľa primátora v Žiline dlhodobo stagnuje výstavba komunálnych bytov. Od roku 1995 stavajú bytové domy v meste najmä súkromní developeri. Chce preto oživiť mestskú bytovú výstavbu, ľuďom poskytnúť dostupnejšie nájomné bývanie a využiť pritom aj dostupné formy financovania od štátu.
Odhlasovaním dokumentu poslanci vyjadria jednoznačnú podporu zotrvaniu Slovenska v Európskej únii a členstva v Organizácii Severoatlantickej zmluvy. Urobiť tak chcú v reakcii na najnovšie dianie v spoločnosti. „Cítime potrebu prihlásiť sa k odkazu novembra 1989, kedy sa občania jednoznačne rozhodli, že naše cesty budú smerovať medzi ostatné a demokratické krajiny Európy,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Cieľom je zmeniť a doplniť schválenú koncepciu rozvoja mesta a odsúhlasiť záväzný podklad pre ďalšie stupne územno-plánovacej a ostatnej projektovej dokumentácie v riešenom území, zosúladiť navrhované rozvojové zámery s komplexným riešením priestorového usporiadania a funkčného využitia územia. Zmeny sa nezaoberajú aktualizáciou celého územia mesta Žilina, ale sú v ňom riešené konkrétne podnety a lokality.
Poslanci chcú v čo najkratšom období vyhlásiť všetky existujúce zóny s prevahou funkcie individuálnej bytovej výstavby za územia, kde nie je možné realizovať funkciu hromadnej bytovej výstavby. Reagujú tak na vzrastajúci trend nekontrolovanej a neregulovanej výstavby hromadných bytových a polyfunkčných domov v takýchto zónach. Podľa nich to má negatívny dopad na infraštruktúru, kvalitu života obyvateľov, právnu hodnotu nehnuteľností a estetiku verejného priestoru.