„Váš vnuk mal dopravnú nehodu…“ zaznie hrozivá správa v telefóne, ktorá okamžite vzbudí paniku. Táto veta či mnohé podobné sú však len začiatkom taktiky, ktorú podvodníci čoraz častejšie používajú na starších ľudí v Žilinskom kraji. Momenty zúfalstva, ktoré seniori zažívajú, keď sa im zdá, že niekto z ich blízkych je v ohrození, zneužívajú na ďalšiu manipuláciu, aby im ukradli peniaze alebo cennosti.
Počas rozhovoru zisťujú finančné pomery a následne požiadajú seniorov, aby finančné prostriedky napríklad zabalili do tašky a odovzdali na určenom mieste. Len tak podľa nich môžu pomôcť svojmu členovi rodiny. Pri vyvolávaní strachu sa pritom podvodník neraz predstaví ako policajt alebo policajtka.
Všetky tieto tvrdenia sú však klamstvom. Polícia nikdy telefonicky nezisťuje od občanov ich finančné či majetkové pomery. Vždy postupuje zákonom stanoveným spôsobom. Každý policajt je povinný pri osobnom kontakte preukázať svoju identitu a nikdy nebude od občanov žiadať, aby odovzdal majetok za účelom jeho úschovy.
Polícia apeluje na všetkých občanov, aby neposkytovali osobné informácie a informácie o svojich financiách neznámym osobám telefonicky. V prípade akéhokoľvek podozrenia z podvodu je dôležité okamžite kontaktovať linku 158 a informovať o situácii.
Tento typ podvodov možno zastaviť len prostredníctvom vzájomnej komunikácie a včasného varovania. Preto je dôležité, aby rodiny informovali blízkych seniorov o podvodných praktikách. Prevencia je najlepšou ochranou pred týmto druhom podvodu.