Novinka na železniciach: Minimálny vek rušňovodičov znížili na 19 rokov, vzdelávať sa môžu aj v Martine


Doprava Martin

Foto: Novinka na železniciach: Minimálny vek rušňovodičov znížili na 19 rokov, vzdelávať sa môžu aj v Martine
Foto: ZSSK

S novým rokom prichádza aj príležitosť pre mladých ľudí získať prácu rušňovodiča. Do účinnosti vstupuje novela zákona, ktorá znižuje minimálny vek potrebný na získanie preukazu rušňovodiča na Slovensku z pôvodných 20 rokov na 19 rokov. Stále ho však čaká dôkladné štúdium ukončené úspešnou záverečnou skúškou.

Po úspešnom splnení odborného výcviku môže takto mladý rušňovodič bezpečne a spoľahlivo jazdiť len po tratiach na Slovensku aj to maximálnou rýchlosťou 65 km/h. „Začne jazdiť prevažne na posune v staniciach či depách, prípadne na bočných lokálnych tratiach. Po dosiahnutí veku 20 rokov už môže jazdiť bez rýchlostných či traťových obmedzení,“ informuje Železničná spoločnosť Slovensko. 

Národný dopravca disponuje elektrickými jednotkami KISS a Panter, ktoré patria medzi technologicky najvyspelejšie na našom trhu. Dopravca očakáva v tomto roku dodanie piatich nových elektrických jednotiek Panter. Okrem toho ZSSK vďaka prenájmu aktuálne prevádzkuje aj päť moderných rušňov Siemens Vectron, ktorých počet sa takisto v naslefujúcih rokoch navýši. 

Čo musí spĺňať vhodný kandidát?

Záujem o prácu rušňovodiča môže prejaviť každý, kto spĺňa základné požiadavky stanovené legislatívou. Uchádzač musí absolvovať vstupné psychologické vyšetrenie, ktoré overí osobnostné vlastnosti, odolnosť voči psychickej záťaži a motiváciu. Minimálny vek je 19 rokov.

Rušňovodič musí byť zdravotne spôsobilý podľa prísnych štandardov, nevyhnutné je minimálne stredné odborné vzdelanie s výučným listom bez ohľadu na študijný odbor, čistý register trestov a vyhlásenie, že uchádzač nemal uložený zákaz viesť motorové vozidlá. 

Komplexná príprava na povolanie rušňovodiča trvá 12 až 18 mesiacov. Začína vstupnou lekárskou prehliadkou a pokračuje kurzom rušňovodiča až po záverečnú skúšku a prax na konkrétnej trati. Počas odbornej prípravy kandidát absolvuje teoretické školenia v oblasti dopravných predpisov a techniky.

Nasleduje intenzívny výcvik v rozsahu 160 hodín zameraný na obsluhu a konštrukciu železničných vozidiel. Potom sa uchádzač dostáva k jazdnému výcviku pod dohľadom odborne spôsobilej osoby, ktorý trvá minimálne 720 hodín. Po úspešnom zvládnutí teórie nasleduje praktická skúška jazda s vlakom.

Akadémia v Martine

Od školského roka 2023/2024 je možné študovať študijný odbor rušňovodič na Strednej odbornej škole dopravnej v Martine-Priekope, kde má ZSSK vybudovanú modernú akadémiu. Duálne vzdelávanie funguje na princípe prepojenia teórie s praxou.

Študenti získajú okrem všeobecného vzdelania aj špecifické vedomosti a skúsenosti súvisiace s ich budúcou profesiou. Okrem zaujímavého štúdia a istoty práce po vyštudovaní odboru má študent niekoľko benefitov. Jedným z nich je aj mesačné podnikové štipendium od 400 do 1 000 eur za celý rok, príspevok na ubytovanie, stravovanie a na cestu do školy.

Okrem dualistov môžu v ZSSK získať vzdelanie aj dospelí, a to vďaka kurzom nielen pre rušňovodičov, ale aj pre vozmajstrov, posunovačov a vlakvedúcich. V roku 2023 dopravca úspešne certifikoval 97 rušňovodičov.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Žilinskom kraji