Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva so sídlom v Liptovskom Mikuláši patrí medzi unikátne inštitúcie na Slovensku. Špecializuje sa na dokumentáciu a prezentáciu slovenskej prírody, krasu a jaskýň, ako aj na históriu ochrany prírody. Dve hlavné expozície sú umiestnené na štyroch podlažiach s rozlohou až 1400 metrov štvorcových.
Rekonštruované priestory ponúkajú návštevníkom moderné a interaktívne spracovanie tém, ako je jaskyniarstvo, chránené biotopy, trvalá udržateľnosť či história horských športov. Okrem expozícií sú priestory múzea doplnené o rozhľadňu, z ktorej je výhľad na okolitú krajinu Liptova a Tatier. Múzeum tak kombinuje edukačné a vizuálne zážitky so snahou o zachovanie prírodného bohatstva Slovenska.
Táto inštitúcia má za sebou desiatky rokov odbornej činnosti a významné postavenie v oblasti ochrany prírody na Slovensku. Napriek tomu sa v súčasnosti musí vyrovnať s výzvami, ktoré ovplyvňujú jej fungovanie a zamestnancov.
Podľa zistení portálu myliptov.sme.sk sa viacerí odborní zamestnanci obávajú prepúšťania. Aktuálne v múzeu pracuje 38 ľudí, čo je o 7 menej, než v roku 2020. O prácu má podľa pracovníkov prísť ďalších 15 z nich, čo môže ohroziť fungovanie inštitúcie.
Na liptovské múzeum dohliada štátny tajomník ministerstva životného prostredia Štefan Kuffa, keďže je príspevkovou organizáciou rezortu. Napriek tomu, že múzeum bolo v posledných rokoch ziskové, má byť dôvodom prepúšťania šetrenie financií.