Žilinčania aj pravidelní návštevníci mesta určite poznajú množstvo kultúrnych pamiatok či bodov, ktoré sa oplatí navštíviť. Čo si však o meste myslí cestovateľský youtubový kanál Wiki Peaks, ktorý propaguje turizmus v rôznych, známych i neznámych častiach sveta? Zostavil zoznam desiatich najzaujímavejších turistických atrakcií v Žiline, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Súhlasíte s ním?
„Žilina je jednou z najväčších turistických atrakcií na Slovensku s mnohými najlepšími miestami. Žilina je mesto na severozápade Slovenska, približne 200 kilometrov od hlavného mesta Bratislavy, v blízkosti hraníc s Českom a Poľskom. Aby sme vám pomohli zistiť, ktoré miesta musíte vyskúšať, zostavili sme zoznam najlepších miest v Žiline, na ktoré nebudete ľutovať ísť,“ píše autor videa.
Mariánske námestie je centrom Mestskej pamiatkovej rezervácie, obklopené krásnymi meštianskymi domami a arkádami, pod ktorými vznikli typické podlubia známe aj ako laubne. Nachádza sa tu viacero pamiatok, ktoré kanál taktiež spomína vo svojom videu. Námestiu dominuje baroková socha Nepoškvrnenej Panny Márie nazývaná Immaculata.
Najväčšia sakrálna stavba v Žiline s bohatou históriou. Katedrála je známa svojím novogotickým vzhľadom a zdobeným interiérom. V minulosti bola niekoľkokrát poškodená požiarom a znovu zrekonštruovaná. Pri nedávnej obnove bola pod budovou objavená krypta plná ľudských pozostatkov.
Rímskokatolícky chrám situovaný na Mariánskom námestí. Vybudovali ho jezuiti, istú dobu slúžil ako nižšie gymnázium, následne v ňom bol umiestnený sirotinec. Domáci preto kostol dodnes nazývajú Sirotár. Aktuálne tam sídli Rád menších bratov kapucínov. Zaujímavá je aj jeho umiestnenie v priestore, napriek zvykom je od vstupu k presbytériu orientovaný od východu na západ.
Leží na sútoku riek Váh a Kysuca, obklopuje ho príjemný udržiavaný park. Pôvodná veža z 13. storočia bola vybudovaná zaujímavým spôsobom - malé bralo uprostred močiarov zvýšili a zväčšili dovezenou hlinou, čím vytvorili umelý pahorok. Hrad je aktuálne sídlom Považského múzea v Žiline a jeho budova je využívaná na expozície.
Považské múzeum v Žiline je regionálne múzeum, ktoré sa okrem Budatínskeho hradu stará napríklad aj o Hrad Strečno či Sobášny palác v Bytči. Jeho expozície sú zamerané na dejiny slovenského umenia, kultúry a dopravy. Vo videu sa spomína najmä jedinečná drotárska výstava v Budatíne, ktorá určite stojí za návštevu.
Modernistická stavba svetoznámeho architekta Petra Behrensa stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1861. Architektonicky ide o jednu z najvýznamnejších židovských budov na Slovensku. Dnes slúži ako kultúrne centrum, kde sa organizujú rôzne, často netradičné podujatia.
Budova v centre mesta je známa aj ako Františkánsky kostol. Z hľadiska architektúry patrí medzi významné barokové objekty v Žiline. V kostole sa nachádza slovenský unikát - dvojica organov z polovice 18. storočia od významného slovenského výrobcu Peregrina Wernera.
V minulosti bola centrom správy a života v meste, neskôr sa zmenila na múzeum rozdelené na dejiny mesta a okolia a drotársku expozíciu. Aktuálne slúži ako reprezentatívne sídlo primátora. Na prízemí budovy sa nachádza sobášna sieň, kde sa zo snúbencov stávajú manželia, na poschodí je zasadacia miestnosť.
V budove najskôr sídlila rodina Babuškovcov, preslávil ju však najmä slovenský národovec a osobný lekár známeho ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého Dušan Petrovič Makovický. Medzi ľuďmi bol veľmi obľúbený pre svoje dobré srdce a ochotu liečiť chudobnejších občanov zadarmo. V súčasnosti tam sídli Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Krajská hvezdáreň v Žiline.
Galéria s bohatou zbierkou nielen slovenského klasického a moderného umenia vznikla v roku 1976 osamostatnením sa od Považského múzea. Sídli v historickej budove a ponúka množstvo výstav a podujatí pre verejnosť.