Čistenie dažďovej kanalizácie je kľúčovým opatrením pre bezpečnosť a komfort obyvateľov Žiliny, najmä počas daždivých období. Voda, ktorá sa hromadí na cestách, predstavuje riziko nielen pre vodičov, ale aj pre chodcov, ktorí sa musia vyhýbať zaplaveným úsekom a tiež dávať pozor, aby neboli ošpliechaní rýchlo jazdiacimi autami.
Ak nie sú dažďové vpusty pravidelne čistené, voda sa nemôže dostatočne odvádzať a následne sa hromadí na povrchu ciest. Táto situácia vedie k nebezpečným podmienkam v uliciach, zvyšuje riziko nehôd následkom aquaplaningu a znemožňuje pohodlnú chôdzu po chodníkoch. Napriek týmto závažným rizikám sa v Žiline čistenie dažďovej kanalizácie zanedbáva.
Mnohé kanalizačné vpuste sú zasypané hlinou, odpadkami alebo zarastené trávou, čo značne obmedzuje ich funkčnosť. Mesto preto čelí výzve systematicky a pravidelne zabezpečovať čistenie kanalizácie, aby sa predišlo ďalším problémom spojeným s neodtekaním vody a zachovaním bezpečnosti na cestách.
Podľa žilinskej radnice sú obhliadky vykonávané denne na základe bežných obhliadok miestnych komunikácií, podnetov či upozornení. Kontrolu, čistenie, opravy a údržbu dažďovej kanalizácie pre mesto Žilina zabezpečuje externá spoločnosť.
„Údržba sa vykonáva v rámci už spomenutej bežnej údržby miestnych komunikácií. Každý deň (v závislosti od poveternostných podmienok) sa vykonáva čistenie vpustov dažďovej kanalizácie,“ spresnila hovorkyňa Zuzana Ondrášová.
V mnohých mestských častiach však pravdepodobne údržba nefunguje dostatočne efektívne. A to aj na miestach, kde je vysoká frekvencia automobilovej dopravy a MHD. Fotografie, ktoré nám priebežne zasielajú čitatelia v období od marca do septembra, zachytávajú rovnaký či dokonca zhoršujúci sa stav viacerých kanalizačných vpustov na území mesta. Nánosy nečistôt či odpadkov bránia v odtekaní vody a v niektorých prípadoch z kanalizácie dokonca rastie tráva.
Tvrdenie samosprávy o zabezpečenej údržbe tak buď nie je pravdivé, alebo si externá spoločnosť neplní svoje povinnosti. Nie vždy je ale problémom zanedbaná údržba. V niektorých uliciach, predovšetkým v centre mesta, dažďová kanalizácia nestíha pre svoju nedostatočnú kapacitu a priepustnosť.
Potrubia v minulosti neboli dimenzované na súčasnú zástavbu a cestnú infraštruktúru. Tam, kde je kapacita potrubí menšia, obyčajne voda odtečie do niekoľkých desiatok minút. Výnimočne je potrebný zásah hasičov, ktorí ju musia odčerpať.
Pokiaľ sú obyvatelia mesta nespokojní s údržbou ciest a dažďovej kanalizácie, alebo majú v okolí svojho bydliska problémy spôsobené nefunkčnosťou odvodnenia, môžu adresovať podnety na mesto cez stránku www.zilina.sk/podnet.
Máte vo svojom okolí podobne nefunkčnú dažďovú kanalizáciu, ako na fotografiách? Napíšte nám na info@zilinak.sk, WhatsApp alebo Facebook.