Streetart bol v minulosti spájaný s rebéliou a nespútanosťou, dnes sa však z neho stáva čoraz viac uznávaná forma umenia. Sivé mestské podchody, ulice či budovy sa dokážu rukami šikovných umelcov premeniť na rôznofarebné obrazce. Vo väčšine prípadov ide o akési sebavyjadrenie umelca, no maľby môžu rozprávať aj výnimočný príbeh. Jeden taký zachytáva dielo, ktoré pribudlo v uplynulých dňoch na žilinskom sídlisku Solinky.
Realizovala ho žilinská umelkyňa Katarína Čaplická, no poznať ju môžete aj pod umeleckým menom Amanda Čils. Mladá maliarka tvorí a študuje v Madride. Najnovšie za pomoci farieb a štetcov vyzdobila budovu výmeničky na Platanovej ulici. Maľba zachytáva príbeh, v ktorom hrá dôležitú úlohu vtáčik nazývaný Krakľa belasá.
„Kedysi dávno v začiatkoch 90. rokoch, sa malé dievčatko menom Rakla spriatelila s milým kamarátom, vzácnym vtáčikom s modrým perím - Krakľou belasou. Krakľa chodila navštevovať dievčatko ku jej domu v blízkosti lúky plnej kvetov a štebotom jej spievalo pesničky na dobré ráno. Dievčatko jej vždy pripravilo nejakú pochúťku za odmenu. Takto si vytvorili spolu jedinečné kamarátske puto,“ rozpráva Amanda Čils.
Jedného dňa sa však Krakľa už neobjavila, ale dievčatko ju naďalej čakávalo každý deň na ich obľúbenom mieste pri dome. Pýtalo sa, čo sa stalo a začalo si zisťovať informácie o vtáčikovi. Neskôr sa dočítalo, že Krakľa belasá je sťahovavý druh vtáka, u nás na Slovensku navyše ohrozený a chránený. Pri zmene poľnohospodárskych podmienok a klimatickým zmenám podnebia, začala Krakľa migrovať do Ázie a v zimnom období do Afriky.
„Dievčatku bolo veľmi smutno a rozmýšľala ako by ho prilákala naspäť domov. Začalo stavať sídlisko z vtáčích budiek a stavala ich dovtedy, až sa jedného rána prebudila na známy štebot od jej malého modrého kamaráta. Vyskočila z postele s neskutočnou radosťou, ani sa nevyzliekla z pyžama a rovno utekala ku vtáčím búdkam, kde videla, že Krakly sa vrátili naspäť domov a jej snaha o vytvorenie dobrých podmienok pre život sa vyplatila. Opäť mala radosť z domova aj Rakla aj Krakla,“ hovorí Amanda Čils.
Streetart na Platanovej ulici teda znázorňuje priateľstvo dievčaťa a vzácneho vtáčika s azúrovo sfarbeným perím. Realizáciu diela zorganizoval žilinský mestský poslanec Peter Cibulka v spolupráci s galériou Tri steny, finančne ju podporili všetci poslanci za Solinky a firma Bytterm, ktorá zároveň poskytla aj plochu na maľovanie.
„Na Slovensku výskyt Krakly belasej skutočne postupne klesal, až kým v roku 2010 nebolo zistené na našom území žiadne hniezdenie. To zaznamenali neskôr znovu v roku 2020, kedy sa aspoň v malých počtoch vrátila,“ doplnil k príbehu poslanec Peter Cibulka.
Obraz teda môže niesť silný odkaz pre nás všetkých - aj svojim konaním totiž dokážeme ovplyvniť vyskyt tohto klenotu európskeho vtáctva na našom území.