Žilinská operátorka tiesňovej linky pomohla mladej žene porodiť chlapčeka cez telefón


Foto: Žilinská operátorka tiesňovej linky pomohla mladej žene porodiť chlapčeka cez telefón Foto: pixabay.com a Facebook/Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR

Operátori tiesňovej linky 155 každodenne pomáhajú zraneným a chorým, ale aj ľuďom v rôznych ťažkých situáciách. Keď dvíhajú telefón, nikdy nevedia, čo ich čaká počas hovoru. Príkladom je nedávny telefonát mladej Kysučanky.

Žena z okresu Čadca vytočila v júni linku Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby kvôli silným kontrakciám. Počas hovoru s operátorkou sa začali zosilňovať, takže bolo jasné, že záchranka nestihne prísť k rodiacej žene včas.

„Volanie prijala naša operátorka z Krajského operačného strediska v Žiline Milada Vojčiniaková.  Až do príchodu záchrannej služby pomáhala 25-ročnej mamičke odrodiť chlapčeka. Rodičku, ktorá už mala skúsenosti z troch predchádzajúcich pôrodov, výrazne upokojovala a navigovala, čo má robiť krok po kroku,“ priblížilo operačné stredisko.

S budúcou štvornásobnou mamičkou boli doma aj viacerí príbuzní, ktorých operátorka taktiež navigovala. Pôrod nakoniec prebehol bez komplikácií a chlapčeka si čoskoro prevzali do opatery záchranári, ktorí dorazili na miesto.

„Pôrod cez telefón viedla naša skúsená operátorka, avšak išlo o jej prvý pôrod cez linku 155. Napriek tomu sa v zložitej situácii zachovala veľmi profesionálne, za čo sa jej aj touto cestou chcem poďakovať,” pochválil pani Vojčiniakovú vedúci operátor žilinského krajského operačného strediska.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: