Tri minerálne pramene na Kysuciach sú plné baktérií. Môžu spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy


Foto: Tri minerálne pramene na Kysuciach sú plné baktérií. Môžu spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy Foto: regionkysuce.sk

Pobyt v prírode počas horúcich dní vie spríjemniť aj chladná voda priamo z prameňa. Pokiaľ zvyknete piť zo studničiek a minerálnych prameňov, zbystrite pozornosť. V troch zdrojoch na Kysuciach boli objavené nebezpečné baktérie.

Mesto Čadca na svojom webe upozorňuje občanov aj návštevníkov, aby nepožívali vodu z prameňa na Rázusovej ulici, v Bukove pri kaplnke ani z Bukovského minerálneho prameňa, ktorý je ľudovo nazývaný vajcovka. Kvalita vody nabratej z týchto zdrojov nezodpovedá hodnotám vyhlášky ministerstva zdravotníctva.

Vykonané rozbory v nej potvrdili výskyt črevných enterokokov, kolikoformných baktérií ako aj baktérií Escherichia coli (E. coli). Pitie takejto vody bez ďalšej úpravy je podľa mesta na vlastné riziko.

Mesto neodporúča odoberať vodu pre pitné účely bez jej úpravy, pretože najmä črevné enterokoky vylučujú použitie takejto vody na pitie a koliformné baktérie spôsobujú žalúdočné problémy, bolesti hlavy a dlhodobé zdravotné problémy,“ priblížilo mesto.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: