Žilinčanov rozhorčilo konanie seniorky. V centre mesta si do tašky natrhala muškáty z kvetinových veží


Foto: Žilinčanov rozhorčilo konanie seniorky. V centre mesta si do tašky natrhala muškáty z kvetinových veží Foto: čitateľka Erika

Na jar upútali neznámu dvojicu na žilinskom Bulvári pestrofarebné tulipány. O niekoľko mesiacov po incidente, ktorý vyvolal medzi obyvateľmi vlnu kritiky, utrpela mestská zeleň ďalšie zbytočné straty. Staršiu ženu zaujal obsah kvetinových veží v centre mesta.

„Videli sme ju aj s priateľom od momentu, kedy išla po chodníku a následne odbočila ku kvetináču. Prišla, odtrhla dva muškáty aj s koreňom a tie následne vložila do tašky,“ opisuje Erika, ktorá bola priamym svedkom „bezplatného nákupu“ na Štefánikovom námestí.

Bezohľadné správanie seniorky neuniklo ani ďalšiemu páru očí. „Okolo išla aj pani s vnučkou a tiež sa nechápavo pozerala a krútila hlavou so slovami, že to už je neskutočné, čo si niektorí ľudia dovolia,“ dopĺňa Erika.


Poškodzovanie verejnej zelene v meste Žilina pritom vyslovene zakazuje Všeobecné záväzné nariadenie o správe, tvorbe, údržbe a ochrane zelene na území mesta Žilina č. 10/2023. V ňom sa ďalej spresňuje, že poškodzovaním sa okrem iného myslí aj lámanie, ničenie, trhanie bylín a drevín vo všetkých vývojových štádiách.

Kvety v meste prispievajú k estetike verejných priestorov a sú dôležitou súčasťou mestskej flóry. Keby každý konal podobne ako spomínaná osoba, namiesto zakvitnutých pyramíd by sme sa pozerali na hromady prázdnych kvetináčov.

Dôvodom, prečo nechať rastliny v pokoji rásť, by však mala byť aj úcta k vynaloženým financiám či k úsiliu pracovníkov, ktorí sa o ne starajú. Poškodzovanie mestskej zelene rovnako nie je vhodným príkladom pre malých obyvateľov mesta, ktorý tak k spoločnému majetku strácajú rešpekt.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: