Hviezdoslavov Kubín oslavuje okrúhle jubileum. Rovnaký názov nesie takmer od svojich počiatkov


Foto: Hviezdoslavov Kubín oslavuje okrúhle jubileum. Rovnaký názov nesie takmer od svojich počiatkov Foto: Facebook/Hviezdoslavov Kubín

Súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín bude oslavovať. Už dnes sa začínajú päťdňové oslavy jeho sedemdesiateho výročia. Počas nich bude hostiť viac ako tristo súťažiacich, ktorí prešli všetkými stupňami súťaže od obvodných kôl až po krajské.

Hviezdoslavov Kubín vznikol 15. mája 1954 v Dolnom Kubíne pod názvom I. celoslovenská súťaž žiakov jedenásťročných a pedagogických škôl v recitácii a v umeleckom čítaní z iniciatívy Povereníctva školstva a povereníka Ernesta Sýkoru.

Už na druhý rok súťaž niesla dnešný názov. Počas tohto ročníka mala v okresoch a krajoch aj nižšie stupne so štyrmi vekovými kategóriami, tri z nich boli mládežnícke a jedna pre dospelých, osobitne v prednese poézie recitácii a umeleckej prózy. Dnes sa už súťaž rozdeľuje na súťaž jednotlivcov, ktorá má šesť kategórií a súťaž kolektívov s dvomi kategóriami. 


Počas sedemdesiateho ročníka sú okrem recitátorských blokov pripravené besedy s Milou Haugovou a Veronikou Dianiškovou. Tie pre pedagógov pripravili dva workshopy. Súčasťou bude aj premiéra filmu Päť tvári prednesu o piatich úspešných pedagogičkách, ktoré pripravujú deti na súťaž.

Na spomienkový večer Zvuky mojej citnej lýry prídu niekdajší úspešní recitátori a recitátorky Lenora Nátherová, Peter Zemaník, RomanFéder, Renáta Rea Jánošík Ryníková, Ingrid Zachorecová, Soňa Pariláková, Michaela Viskupičová, Adela Dukátová a Veronika Mészárosová.

„Zaujímavosťou bude aj prenesená a znovupremiérovaná výstava pod názvom Hľadám sa, hľadám…, ktorá bola vytvorená pri príležitosti stého výročia úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava. Výstava poetickým jazykom otvára možnosti interpretácie Hviezdoslavovej básne Hľadám sa, hľadám… a približuje Hviezdoslavov Kubín,“ približuje Národné osvetové centrum. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: