FOTO: Sú rýchlejší cyklisti alebo legendárna Oravka? Sobotný športový cieľ bol obehnúť regionálny vlak


FOTO: Sú rýchlejší cyklisti alebo legendárna Oravka? Sobotný športový cieľ bol obehnúť regionálny vlak
Galéria: 9 fotiek
Foto: Instagram/fasterthanatrain

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či by sa dala legendárna Oravka idúca priemernou rýchlosťou 30,9 kilometra za hodinu obehnúť? Dala, v sobotu 15. júna sa o to v rámci druhého ročníka podujatia Faster than a train pokúsilo viac ako 240 cyklistov v štyroch peletónoch, a ich snaha dopadla úspešne. 

Ide o jedinečný koncept športového podujatia, kde sa peletóny cyklistov snažia predbehnúť regionálny vlak na trase dlhej 56 kilometrov so štartom v Kraľovanoch. Spoj prechádza celou Oravou, vyráža podľa grafikonu, stojí na 21 zastávkach a končí v Trstenej.

Vlak premáva podľa štandardného grafikonu. Na jednotlivých zastávkach pristupujú cestujúci, ktorí počas cesty budú určite fandiť a držať palce,“ hovoria organizátori.


Okrem cestujúcich vo vlaku športovcov povzbudzovali fanzóny v Dolnom Kubíne a v Oravskom Podzámku. Tam sa na cyklistov prišiel pozrieť aj uhorský palatín Juraj Thurzo s manželkou Alžbetou Czoborovou a ich blízkou rodinou.

V sobotu vyštartovali zo železničnej stanice v Kraľovanoch štyri peletóny, jeden s pozvanými cyklistami a ďalšie tri s označením F33, F34 a F37. Tieto čísla signalizujú priemernú rýchlosť, ktorú si cyklisti držia počas celej jazdy. 

Predbehnúť vlak sa okrem športovcov z celej krajiny podarilo aj dvom mladým rodákom z Oravy. Obaja sa venujú športu, Bibiana Snováková je triatlonistka, ktorá reprezentuje Slovensko v juniorskej kategórii a Samuel Machaj sa venuje skialpinizmu. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: