Magická Jánska noc na Kysuciach. V Múzeu kysuckej dediny ožijú staré tradície


Foto: Magická Jánska noc na Kysuciach. V Múzeu kysuckej dediny ožijú staré tradície

V Múzeu kysuckej dediny sa 24. júna uskutoční magická Jánska noc. Bude plná zvykov a tradícií spojených s letným slnovratom, kedy sa hranice medzi reálnym a nadprirodzeným svetom údajne stierajú. Podľa starých povier tancujú strigy na križovatkách ciest, víly na lesných čistinkách a kvitnúce rastliny pred východom slnka hovoria ľudskou rečou, prezrádzajúc svoje liečivé účinky.

Jednou z najobľúbenejších svätojánskych tradícií na Kysuciach je pálenie jánskeho ohňa, známeho ako vojany. Letný slnovrat bol vnímaný ako návrat Slnka a svetla a zároveň posledná príležitosť na bujarú zábavu pred začiatkom letných prác. Podľa povier, ak muž a žena preskočia jánsky oheň ruka v ruke, do roka sa zoberú a budú mať celý rok šťastie.

Predkovia verili, že byliny nájdené počas tejto magickej noci majú ozdravujúce účinky. Tieto tradície majú svoje korene ešte v predkresťanských časoch. Tento deň je zároveň spojený s oslavou mena Ján, čo je považované aj za deň narodenia Jána Krstiteľa, patróna kožušníkov, remenárov a pastierov. Pastieri tento deň oslavovali ohňami a bohatou hostinou.

V Múzeu kysuckej dediny sa budú tieto jánske zvyky a tradície pripomínať spolu s členmi Folklórnej skupiny Vrabčiar z Krásna nad Kysucou. Zapálenie vojany pri Základnom kameni bude sprevádzané bohatým folklórnym programom.

Program:

  • 13:30 krojovaný sprievod k vojane pri Základnom kameni,
  • 13:40 folklórne vystúpenie pri vojane,
  • 14:00 zapálenie vojany,
  • 14:30 folklórne vystúpenie na pódiu pri Krčme z Korne.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: