Kto dorazí do cieľa skôr, Oravka alebo cyklisti? Druhý ročník jedinečného súboja dopĺňa nabitý program


Foto: Kto dorazí do cieľa skôr, Oravka alebo cyklisti? Druhý ročník jedinečného súboja dopĺňa nabitý program Foto: Faster Than a Train

Už najbližšiu sobotu 15. júna sa štyri cyklotímy postavia na štart v Kraľovanoch, aby si zmerali sily s vlakom prezývaný Oravka. Druhý ročník unikátneho cyklistického eventu Faster Than a Train okrem verejnosti opäť privíta aj známe mená, ktoré zabojujú o prvenstvo v štvrtom špeciálnom tíme.

Cyklisti na cestu z Kraľovian do Trstenej vyrazia v časoch 8:27, 10:28, 12:28 a 14:27 hod., kedy Oravka vyráža zo železničnej stanice. Ďalej prechádza malebnou krajinou po trase dlhej 56 kilometrov, pričom cestou zastavuje na 19 zastávkach.

Priemerná rýchlosť vlaku je približne 30 kilometrov za hodinu. Súťažiaci tak musia poriadne šliapnuť do pedálov, aby dosiahli lepšiu priemerku a do Trstenej dorazili s časovým predstihom. V minulom ročníku sme boli svedkami remízy vlaku s pelotónom cyklistov a aj ich víťazstiev.

„V Železničnej spoločnosti podporujeme toto cyklopodujatie, pretože zdôrazňuje dôležitosť udržateľnej mobility a propaguje aktívny životný štýl. Ide najmä o príležitosť ukázať, aké prístupné sú naše regióny pre cykloturistiku, a zároveň pomáhajú zvýšiť záujem o kombináciu rôznych foriem dopravy,“ spresňuje Peter Helexa, generálny riaditeľ ZSSK, ktorá je generálnym partnerom podujatia.

Tri tímy po 60 cyklistov vytvorí verejnosť. Súčasťou štvrtého tímu sú známe osobnosti zo sveta športu, kultúry a biznisu. Súťažiť bude napríklad podnikateľ Šimon Šicko, vodnoslalomár Alexander Slafkovský, výtvarní umelci Erik Šille a Alica Kucharovič, producent Michal YAKSHA Novotný, ale aj bývalí profesionálni cestní cyklisti bratia Velitsovci a ďalší.


“Prvý ročník dopadol aj napriek nepríjemnému daždivému počasiu nad očakávania. Preto sme sa rozhodli pridať ešte jeden pelotón pre verejnosť, aby tento zážitok mohlo s nami prežiť čo najviac ľudí. Okrem hudobného programu sa môžu návštevníci tešiť na chutné jedlo v pripravovanej gastrozóne, aj na program od našich partnerov,” približujú organizátori Juraj Fačko a Matúš Kvas.

Po privítaní cyklistov na miestnej železničnej stanici v Trstenej sa všetci presunú na Námestie M. R. Štefánika, kde si organizátori v spolupráci s mestom pripravili pestrý program úplne zadarmo. Celým dňom vás prevedie dvojica Becca & Šorty z Európy 2.

S celou rodinou sa môžete tešiť na parádne jedlo, kvízy, súťaže, ale aj ľudovú hudbu, legendárnu dolnokubínsku kapelu Stolen Money a východniarskeho ducha v podaní Chiki Liki Tu-A. V podvečer na pódium vystúpi obľúbená kapela Billy Barman a bodku za nabitým programom dá DJ EKG.

Zdroj: fasterthanatrain.sk

V rámci tejto akcie si pripravil prekvapenie aj generálny partner podujatia ZSSK. Ak si kúpite lístok na vlak ZSSK platný 15. júna 2024, ktorý obsahuje cestu odkiaľkoľvek zo Slovenska do Trstenej, máte v danú sobotu voľné vstupy do viacerých inštitúcií na Orave:

  • Oravský hrad (základný okruh),
  • Aquarelax Dolný Kubín (vstup do plaveckého bazéna),
  • Oravská galéria v Dolnom Kubíne (vstup, prehliadka expozícií),
  • Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne (vstup, prehliadka expozícií),
  • Oravský hlinený betlehem v Trstenej.

Okrem toho sa na instagrame ZSSK súťaží o zaujímavé výhry – cyklodres, tričká z merchandisu podujatia aj cyklistické fľaše. ZSSK zároveň pripomína všetkým milovníkom športu, že od nedele 9. júna zaradila do dvoch párov vlakov, ktoré premávajú z Kraľovian do Trstenej a späť, cyklovozeň s 12 stojanmi. Cyklovozeň je k dispozícii počas víkendov a sviatkov.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: ŽS Kraľovany – Námestie v Trstenej
Dátum: 15.06.2024 - 08:28    20:00


Prečítajte si viac: