Libor Cabejšek zo ŠKO Žilina: Ak by mi v mladosti povedali, že sa budem živiť vážnou hudbou, neveril by som


Foto: Libor Cabejšek zo ŠKO Žilina: Ak by mi v mladosti povedali, že sa budem živiť vážnou hudbou, neveril by som
Galéria: 16 fotiek
Foto: Facebook/Štátny komorný orchester Žilina (Slovak Sinfonietta)

Veselé tóny huslí a viol, hĺbavý kontrabas, melancholický hoboj či nežný šepot fláut. Len pár metrov od Mariánskeho námestia v Žiline už 50 rokov píšu veľkolepý hudobný príbeh. História s umením sa snúbi v budove Grand Bio Universum, v súčasnosti známa ako Dom umenia Fatra. Kedysi kinosála a divadlo, dnes priestory, z ktorých sa polstoročie ozýva jedinečný zvuk Štátneho komorného orchestra (ŠKO) Žilina.

Niekde v úzadí na javisku, tak trochu nenápadne, čakajú na svoju chvíľu aj bicie nástroje. Údermi im dodáva energiu celoživotný hudobník Libor Cabejšek, ktorého osud je previazaný so ŠKO od samotného vzniku hudobného telesa. Hoci dnes si ho mnohí bez paličiek v ruke nevedia ani predstaviť, jeho cesta za bubny a činely nebola jednoznačná.

„Najprv som ako syn učiteľky klavíra, musel hrať na klavír. Bolo to pre mňa peklo. Kým iní hrali futbal, ja som musel cvičiť. Aj keď som bol celkom šikovný, hrozne ma to štvalo a nebavilo, hľadal som cestu, ako sa z toho vyzuť. A potom to prišlo. Keď som mal 12 alebo 13 rokov, narazil som na bigbít. Zapáčila sa mi basgitara, no úplne najviac bicie,“ hovorí o svojich hudobných začiatkoch Libor.

Aby sa však dostal k svojmu cieľu, potreboval aj trochu vzdoru. „Musel som ukecať mamu, aby som mohol skončiť s klavírom a venovať sa bicím. Podarilo sa. Tu v meste som začal chodiť k pánovi učiteľovi. Požičal mi paličky, naučil ma základy a prakticky hneď sme založili kapelu, aj keď sme ešte nevedeli ani poriadne hrať,“ spomína s úsmevom.

Zo školskej kapely na svetové pódiá

Začiatočnícke hudobné zoskupenie bolo pre mladého Libora napokon smerodajné. V kapele sa totiž spoznal s jedným mladíkom, synom Jána Figuru, o pár rokov známym ako zakladajúci riaditeľ ŠKO. Po zdĺhavom presviedčaní od kamaráta a vtedajšieho šéfdirigenta Eduarda Fischera, ktorý v mladom bubeníkovi videl talentovaného umelca, sa tak Libor stal súčasťou orchestra – dva roky ako výpomoc a neskôr, po podpise zmluvy, už oficiálne.

V pozadí Libor Cabejšek na koncerte pred 30 rokmi a dnes počas skúšky hudobného telesa

Od ‘76 po boku ostatných členov ŠKO obohacuje kultúrny život v meste, no slovenské hudobné umenie spoločne šíria aj za hranice, kde orchester počas polstoročia odohral vyše 3-tisíc koncertov. Majstrovskú hru predviedli vo väčšine štátov Európy, priaznivcov hudby prilákali do koncertných sál aj v exotických destináciách ako Tunisko a Turecko, no navštívili tiež Južnú Kóreu, Japonsko, Čínu, USA či Kanadu a Brazíliu.

Že niekedy vystúpi na prestížnych svetových pódiách s orchestrom, si Libor v mladosti ani nevedel predstaviť. Z vážnej hudby som bol zhrozený. Keď som mal 13 a sestra si púšťala Mou vlast od Bedřich Smetanu, nechápal som, ako to môže počúvať. Rovnako som mal problém s cestovaním. Bolo mi zle, len keď som išiel do Lietavskej Lúčky autobusom. Takže keby mi vtedy niekto povie, že sa budem živiť vážnou hudbou 50 rokov a že budem celý život sedieť v autobuse a jazdiť kade-tade, tak by som sa hádal.“

Dnes má na klasiku úplne iný pohľad.Mojou srdcovkou je Sinfonietta La Jolla od Bohuslava Martinů. Druhá veta, to je vrúcna kantiléna. Milujem aj Beethovena a všetky jeho symfónie, pre mňa je to rocker. Ale mne teraz stačí aj to, že pre deti zahráme Snehuliaka. Je to taká krásna melódia, že ma hneď dojme,“ hovorí Libor a opisuje, že s pribúdajúcim vekom u neho nastala aj zmena v prístupe k hudbe. Po rokoch už zahodil „ambície mladého vlka“ a hru si naplno vychutnáva.

Budúca sezóna v novom šate

Dom umenia Fatra sa vďaka aktivitám Štátneho komorného orchestra Žilina stal vyhľadávaným centrom kultúry a umenia. K jeho atraktivite prispela aj nedávna rekonštrukcia, ktorá sa zamerala na obnovu historických fasád a výtvarných prvkov. Pôvodný nápis GRAND BIO UNIVERSUM, necitlivo odstránený v 80. rokoch, sa opäť vrátil na svoje miesto. Vďaka precíznej práci a výskumu, ktorý rekonštrukcii predchádzal, sa podarilo prinavrátiť budove jej pôvodnú farebnosť a autentickú krásu.

Galéria: 16 fotiek

V rámci projektu prešla obnovou aj koncertná sála, a to vrátane podlahy, osvetlenia a sedačiek, ktoré divákom prinášajú vyšší level komfortu. Vo vynovených priestoroch naposledy v aktuálnej sezóne privítajú návštevníkov 13. a 14. júna, kedy bude odohraný Záverečný koncert 50. sezóny. Majstrovskú hru predvedú dvaja populárni sólisti – mladý nádejný klavírny virtuóz zo žilinskej hudobníckej rodiny Pavol Praženica a jeden z najlepších európskych hráčov na bicích nástrojoch Libor Cabejšek. 

Ak ste si nestihli zakúpiť vstupenky, nezúfajte. Ďalšia príležitosť príde už v závere letných prázdnin. „Srdečne pozývame všetkých na koncerty budúcej 51. sezóny ŠKO Žilina, ktorá začne 19. septembra 2024 Otváracím koncertom. Čaká nás dramaturgicky pestrý program a viaceré hosťovania nášho orchestra doma i v zahraničí,“ ozrejmuje generálny riaditeľ ŠKO Žilina Karel Hampl.

Dovtedy v ŠKO Žilina pokračujú v ďalšom zveľaďovaní priestorov. V príprave je aj niekoľko noviniek vrátane moderných priestorov pokladnice, ktorá sa presťahuje vedľa hlavného vchodu Domu umenia Fatra, no rovnako aj nový systém na rezerváciu a predaj vstupeniek. 

V novembri sa pritom môžete tešiť aj na niečo výnimočné – výročný koncert, ktorý bude oslavou uplynutia 50 rokov od prvého vystúpenia ŠKO ŽilinaPredaj vstupeniek na celú 51. sezónu spúšťame od konca augusta, návštevníci si môžu vybrať z programu už na začiatku sezóny, aby im neušiel žiaden z koncertov,“ dodáva na záver generálny riaditeľ Karel Hampl. Prečítajte si viac:Zdroj: Inzercia/PR článok