Kysuce sa pripravujú na spustenie diaľničného privádzača. Sľubujú si od neho menej kolón


Foto: Kysuce sa pripravujú na spustenie diaľničného privádzača. Sľubujú si od neho menej kolón Foto: Facebook/Marián Mihalda

Diaľničný privádzač v Kysuckom Novom Meste by mali spustiť koncom júna. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Marián Mihalda. Ide o meškajúcu stavbu Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá mala byť pôvodne hotová už koncom minulého roka. 

Termín dokončenia však posunuli z dôvodu dodatočnej požiadavky na dobudovanie nového ľavého odbočenia zo strany vedenia mesta, dopravného inšpektorátu a spoločnosti Schaeffler. Privádzač mal pôvodne stáť 16,3 milióna eur, suma však po tejto zmene vzrástla o približne tri milióny eur. 

Menšie kolóny v Radoli?

Novovybudovaný diaľničný privádzač by mal čiastočne odľahčiť vyťaženú cestu do Žiliny a znížiť rozsah kolón na frekventovanej križovatke v Radoli. Obyvateľom Kysúc zároveň pomôže dostať sa rýchlejšie aj do blízkeho priemyselného parku.

Začína na ceste I/11, na ktorú sa pripája úrovňovou križovatkou. Trasa následne prekonáva cez most cestu I/11, križuje rieku Kysuca a budúcu diaľnicu D3. Pokračuje až k ceste do Rudiny, na ktorej bude zriadená malá okružná križovatka. Trasa ďalej križuje železničnú trať a končí úrovňovým pripojením na miestnu komunikáciu pri priemyselnom parku. 


Radosť na strane cestujúcich Kysučanov však nemusí trvať dlho. Budúci rok totiž plánujú Poliaci spustiť novú rýchlostnú cestu S1, čo spôsobí nárast tranzitnej dopravy z Poľska a Česka.

Diaľničiari sa zároveň začínajú pripravovať na začiatok výstavby D3, čo potvrdzuje aj vyhlásené verejné obstarávanie. To zrejme spôsobí ďalšie dopravné obmedzenia v súvislosti s premávkou ťažkých mechanizmov po kysuckých cestách. 
Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: