Vlčicu z Javorníkov zrazilo auto. Sú to zbytočné straty, hovoria ochranári z CHKO Strážovské vrchy


Foto: Vlčicu z Javorníkov zrazilo auto. Sú to zbytočné straty, hovoria ochranári z CHKO Strážovské vrchy Foto: chkostrazovskevrchy.sopsr.sk

Jej život ukončil prudký náraz, keď prechádzala cestou neďaleko biokoridoru pri Vodnom diele Mikšová. Dospelú vlčicu, ktorá bola súčasťou skupiny troch až štyroch jedincov, zrazilo osobné auto v katastri obce Hvozdnica (okres Bytča) v nedeľu 26. mája. Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Strážovské vrchy považuje jej stratu za zbytočnú. 

„Je to o to smutnejšie, keď sme ju poznali a sledovali už od jej príchodu do Javorníkov v roku 2018. V roku 2020 sa nám ju podarilo zachytiť aj na kameru, v blízkosti jej mláďat. Bola dôležitou súčasťou javorníckej svorky,“ vysvetľujú ochranári.

Javornícka populácia vlka pritom zakrvácala aj v minulom roku, keď v Kotešovej auto zrazilo gravidnú vlčicu. Spolu s ňou tak boli usmrtené aj tri nenarodené mláďatá. Podľa ochranárov by sa takýmto udalostiam dalo predchádzať, ak by sme v našej krajine mali zabezpečenú funkčnú a legislatívou chránenú sieť biokoridorov.


Význam takýchto úsekov v krajine, ktoré zvieratám umožňujú bezpečnú migráciu, v priebehu času narastá. Podľa ochranárov pritom dôvodom nie je len zvyšujúci sa počet vozidiel na cestách, ale aj nekoncepčná a divoká výstavba, ktorá zhoršuje priechodnosť krajiny pre veľké cicavce.

„Ak raz dôjde k ich zániku, zvieratá nakoniec budú nútené k migrácii využívať cestné komunikácie, ktoré ako jediné nebudú zatarasené plotmi a kolízie so zverou budú bežnou súčasťou v premávke,“ vykresľujú potenciálne riziko v CHKO Strážovské vrchy.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: